Selçuk Geçer Dolar Tahminiyle Yine Korkutan Detayları Paylaştı! Yatırımcıları Korkutan Açıklama!

Ekonomist Selçuk Geçer piyasa tahminleriyle yine gündemde yerini aldı. Bu kez dolar hakkında uyarılarda bulunan Selçuk Geçer bakın hangi detayları verdi…

Ekonomi 01.03.2022 - 13:26 01.03.2022 - 13:26 Serhat Karaman

Rusya ve Ukrayna savaşından Türkiye’nin ciddi bir şekilde etkileneceğini ifade eden Selçuk Geçer, dolar/TL kuru için bulunduğu yeni tahminleri ile hali hazırda gergin görünüm sergileyen piyasalarda yatırımcıları iyice endişelendirdi. 

Türkiye’de bir süredir 13 lira bandında dengede kalan dolar kuru, Aralık 2021’den itibaren uygulanan kur korumalı TL mevduat sistemi ve diğer ekonomik uygulamalar ile sert yükselişinin önüne geçilmişti. Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş ise piyasaları yeniden olumsuz etkilemeye başladı. 

‘’Dolar 18 Lirayı Aşabilir’’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından krizin ekonomik etkileri Türkiye’de de görülmeye başladı. Ekonomist Selçuk Geçer’in açıklamasına göre söz konusu gerilimin tırmanması ile Türkiye’de de enflasyonun, akaryakıt fiyatları ile döviz piyasalarının yükseleceğine dikkat çekti. Özellikle yakın zamanda yaptığı tahminleri ile dolar/TL’nin yeni rekorlara gidebileceğini aktarmasının ardından da çeşitli çevrelerden tepki almıştı. Haber

Piyasalara ilişkin kritik detayı paylaşan Selçuk Geçer, 14 lira bandının geçilmesi halinde söz konusu kırılmanın 15 lirayı tetikleyebileceği ve ardından kurun 17, 18 lira seviyelerine gelebileceği bildirildi. 18 lira seviyesine gelmesi halinde bu seviyeden düşmesinin zor olacağını aktaran Selçuk Geçer, ‘’hatta 18 lirayı da aşabilir’’ sözleri ile kritik bir yorumda bulunmuştur. 

Dolar Alış Satış Fiyatı Ne Kadar?

Rusya Ukrayna gerilimi sonrasında dolar/TL’de de ciddi bir hareketlilik görüldü. Savaşın ilk günlerinde piyasalarda en fazla değer kaybeden yabancı para birimi olarak ilk sırada yer alan TL yine korkutmuştu. 1 Mart 2022 Salı günü itibariyle piyasaların ikinci işlem gününde 13,90 TL satış fiyatı üzerinden işlem gören dolar/TL, 13,88 lira alış fiyatı üzerinden işlem görmektedir. 

Kısa süre önce rekor kıran dolar/TL’nin yeniden yükselme eğilimine girmesi piyasaları endişelendirmiş durumda. Başta akaryakıt ve enerji sektörü olmak üzere otomotivden elektroniğe kadar birçok sektör TL’nin yabancı parlar karşısında tarihinin en büyük değer kaybını yaşamasıyla bu alanlarda yüksek fiyatların görülmeye devam edeceği belirtiliyor.  

‘’Haberkredi.net yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım tavsiyeleri ve danışmanlığını yetkili kuruluşlar/kişiler yapar. Haberkredi.net’in haber kaynağı uzman yorumlarından oluşmaktadır."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@