SED Yardımları 15 Ekim’e Kadar Tamamlanacak 1300 Lira Ödeme Yapılıyor!

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımlar için ödemeler hesaplara aktarılıyor. Bakanlık ödemelere hız verdi.

Ekonomi 13.10.2021 - 10:05 13.10.2021 - 10:05 Göksel Sarı

Sosyal devlet olma kapsamında hükümetin ve bakanlıkların bazı sorumlulukları var. Bu sorumluluklardan birisi de yardıma muhtaç olan vatandaşlara devlet bütçesi kapsamında Sosyal ve Ekonomik Desteklerde bulunmak. Bu destekler çeşitli alanlarda nakit olarak yapılmakta.

Ayın 15’ine Kadar Ödemeler Tamamlanacak

Sosyal ve Ekonomik Destekler kapsamında ekim ayı ödemelerinin yapılmasına başlandı. Aile ve Sosyal Hizmet bakanı Derya yanık yaptığı açıklama ile bu ödemelerin tamamının 15 ekime kadar tamamlandığını belirtti. Devletten düzenli olarak SED yardımı alanlar bu ayki yardımlarda kısa zamanda kavuşmuş olacak. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin başvuru yaptıktan sonra aldığı yardımlar ile bazı masraflara destek olunuyor.

Başvuruları Bakanlık Değerlendiriyor

Yardıma ihtiyaç duyan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için başvuru yaptığı SED yardımlarına ulaşmak için öncelikle bu başvuruların onaylanması gerekiyor. Bakanlığa veya ikamet edilen konumdaki en yakın  Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapanlara kısa sürede değerlendirme sonuçları bildiriliyor. Başvuru için gerekli olanlar ise başvuracak hane halkının TC kimlik numaralarının verilmesi yeterli oluyor. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi ise bakanlık tarafından veri tabanında kayıtlı olan bilgilerin kullanılması sonucunda yapılıyor.

170 Milyon Lira Ödeme yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanı Derya Yanık “ SED yardımları her ay ailelerimizin hesaplarına düzenli olarak yatırılıyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler bu ay da 170 milyon lira tutarında yardımlar yapıldı” açıklamasının ardından vatandaşların özellikle çocukları için olan masraflarına desteklerin devam edildiği öğrenildi. Çeşitli alanlarda destekler verilen aileler içn başlta çocukların eğitim masraflar ve sağlık ödenmlerinin yapılması önemli bir konu. Bakanlıkta bu konu üzerinde yoğunlaşarak, okula devam eden çocuklar için ödemelerini arttırdı.

Her bir çocuk için ortalama 1300 lira ödeme alan aileler bu durumdan memnun. Bu ödemelerin alınabilmesi için ise hane halkının toplam gelirinin asgari ücretin 1.5 katını geçmemesi gerekiyor. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan aileler bu yardımlara ulaşabiliyor.