Savaş Gerilimi Kripto Paraları Etkilemeye Devam Ediyor! Bitcoin, Ethereum ve Diğer Altcoinlerde Son Durum Ne?

Rusya’nın Ukrayna operasyonu sonrasında karşılaştığı SWIFT yaptırımlarının ardından kripto paralardan ilk tepki geldi. Yatırımcılar endişeli…

Finans 28.02.2022 - 15:22 28.02.2022 - 15:22 Serhat Karaman

Kripto para piyasaları Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş gerilimi sonrasında hareketlilik yaşamaya devam ediyor. Birçok piyasada görülen etkiler sonrasında yatırımcılar ise endişeli bir şekilde gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. 

Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların boyutunun her geçen gün artması piyasalarda negatif etki yarattı. Rusya’nın uluslararası ödeme sistemi SWFIT’ten de çıkarılmasının ardından kripto paralar bu gelişme sonrasında geri çekilme yaşadı. Piyasaların son 24 saatte yüzde 2’nin üzerinde eğer kaybetmesinin ardından toplam değerinin 1 trilyon 792 milyar dolar seviyelerinin görüldüğü aktarılıyor. 

Bitcoin, Ethereum Fiyatı Ne Kadar?

28 Şubat Pazartesi itibariyle yeni haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatı gerileme yaşadı. Yaptırım kararlarının bugünden itibaren Rusya için olumsuz etkilerinin görülmeye başlaması piyasaları etkilemeye devam ediyor. Sabah saatleri itibariyle Bitcoin’in yüzde 2’nin üzerinde değer kaybederek 37 bin 996 dolar seviyelerine geldiği görüldü. 

Haber

Piyasanın öne çıkan diğer bir güçlü kripto para birimi olan Ethereum ise Bitcoin’den çok daha sert bir düşüş yaşadı. Ethereum’un fiyatı yüzde 4,5’in üzerinde değer kaybederek 2 bin 615 dolar seviyelerine kadar geriledi. Piyasalarda gün içinde gelecek yeni haberler ve gelişmeler sonrasında yeni yön arayışının başlayabileceği aktarılıyor. 

Altcoinlerde Düşüş Devam Ediyor!

Kripto para yatırımcıları için belirsizliklerle dolu bir dönemin başlamasının ardından piyasanın güçlü kriptolarının yanı sıra altcoinlerde de ciddi bir gerileme yaşandı. En hızlı yükselen altcoinler başta olmak üzere popüler birçok varlık düşüş eğilimi göstermeye devam ediyor. 

Ripple (XRP) fiyatında da geri çekilmenin görülmesinin ardından güncel fiyatının 72 cent bandına kadar gerilediği görüldü. Popüler memecoin DOGE ise fiyatında yüzde 2,1 geri çekilme ile 12 cent civarında işlem görmeye devam ediyor. AVAX cephesinde ise yüzde 5,37’lik bir düşüş görüldü. AVAX güncel fiyatı yaşanan bu düşüş sonrasında 75 dolara kadar geriledi. 

‘’Haberkredi.net yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığını yetkili kuruluşlar yapar. Haberkredi.net sadece uzmanların yorumlarını ve güncel piyasa verilerini aktarmaktadır."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@