Rusya Ukrayna Arasında Doğalgaz Krizi Çıktı! Doğalgaz Fiyatlarına Yüzde 20 Zam!

Rusya Ukrayna arasında ciddi bir doğalgaz boru hattı krizinin yaşanmasının ardından bu kriz kısa sürede fiyatlara da yansıdı. Bunun üzerine Avrupa vadeli işlemlerde doğalgaz fiyatları yüzde 20 oranında arttı.

Ekonomi 24.01.2022 - 23:11 24.01.2022 - 23:11 Serhat Karaman

Doğalgaz fiyatlarında meydana gelen değişim vatandaşlar tarafından da büyük bir endişe ile takip edimeye devam ediyor. Son dönemlerde doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar çeşitli endişelere neden olmuştu. Vatandaş gelen faturalar sonrasında doğalgaz hakkında yaşanan her süreci yakından takip etmeye başladı. 

RUSYA UKRAYNA HATTINDA SORUN YAŞANIYOR!

Yeni dönemde Rusya Ukrayna doğalgaz boru hattında birtakım sorunların yaşanmaya başladığı belirlendi. Bunun üzerine Avrupa genelinde derinlik açıdan en fazla olan doğalgaz ticaret noktasının Hollanda merkezli olduğu belirlendi. Bunun üzerine fiyatlarda birtakım değişiklikler yaşandı. Şubat vadeli kontrat fiyatı bu süreçte yüzde 19,36 oranında arttı. 

Şubat ayı vadeli kontratların Türkiye saati ile artmaya başlamasının ardından kafalarda yeniden soru işaretleri gündeme gelmeye başladı. Bunun üzerine yeni güne yüzde 20 oranında artarak başlamış oldular. 

DOĞALGAZ FİYATLARI YENİ PROBLEMLERE YOL AÇIYOR!

Yapılan yeni incelemeler sonrasında analistler fiyatların ilerleyen günlere yükselmeye devam edebileceği konusunda bazı uyarılarda da bulundular. Özellikle Doğu Avrupa bloğunda meydana gelen savaş sonrasında doğalgaz fiyatlarının yaşanacak endişe sonrasında artabileceği düşünülüyor. 

Şimdilerde doğalgaz ihtiyacının yüzde 90’lık kısmı aktif olarak AB ülkeleri tarafından ihraç ediliyor. Bunun neredeyse yarısından fazlası da Rusya tarafından karşılanıyor. Geri kalan kısmı ise Norveç ve Cezayir hattı üzerinden karşılanıyor. 

Şimdilerde küresel salgın, ekonomik kriz, gaz depolama tesislerinde gerileme gibi sorunların arka arkaya gelmesi Avrupa için doğalgaz sorununu beraberinde getiriyor. Yaşanan bu sorunun doğalgaz fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@