20 milyon kişinin üzerinde asgari ücretli çalışan vatandaşı ilgilendiren zam haberine ilişkin gelişmeler yaşandı. Yeni gelen bilgilere göre asgari ücretli çalışanların maaş zammına ilişkin net bilgiler verildi. Yıl içerisinde iki kez zam alan asgari ücretli vatandaşların maaşları Temmuz ayında yapılan zam sonrasında 5 bin 500 TL baremine yükseltilmişti.

Enflasyon ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sonucunda Temmuz ayında yapılmış olan zammın yetersiz olduğunu dile getiren çok sayıda asgari ücretlinin maaşlarına yapılacak olan zam oranı merak konusu olmuştu.

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için merak konusu olan zam miktarı ile ilgili Dünya Gazetesi'nden Şeref Oğuz yazısında bazı ifadeler kullandı. Oğuz'un haberine göre asgari ücrette yüzde 80 oranında bir zam yapılacağı ve bu zam ile birlikte 5 bin 500 TL tutarında verilmekte olan asgari ücretin tam 4 bin 400 TL tutarında zam alarak 9 bin 900 TL tutarına yükseleceği belirtildi.

Şeref Oğuz'un haberinde yer alan ifadelerden öne çıkanlar şu şekilde;

Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart

"Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada"

 "Enflasyon indirilir de hayat pahalılığı; 5 yıldan önce tek haneye inmez. Enflasyon indirilir; baz etkisi ile enflasyon iner, sepet değiştirerek enflasyon iner. Ancak hayat uzun yıllar pahalı kalır. Bir de yapısal reformlarla enflasyon iner. Beklenen ve istenen budur. Zira böylesi iniş refah demektir. Hayat pahalılığının düşmesi demektir."

Şeref Oğuz'un haberinin ardından çok sayıda vatandaş asgari ücrete gelmesi beklenen zammın gerçekten yüzde 80 oranında olup olmayacağını araştırmaya başladı. Aralık ayında gelecek olan zamma ilişkin araştırmalar yapılıyor olsa da henüz resmi ve yetkili kişi ve kurumlar tarafından bir açıklama yapılmadı.

Aralık ayında gerçekleştirilen ve büyük ölçekli olması beklenen bu yeni zamma ilişkin beklentiler günden güne artarken yakın bir zaman içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asgari ücret aralık zammı konusuna ilişkin resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.