Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı kapsamında Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda dönüş yolunda uçakta basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada asgari ücret maaşı konusunda da zam mesajları verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında "Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin" diyerek "bundan öncekilerden çok farklı" ifadesini kullanmıştı.

ÇOK FARKLI OLAN UYGULAMA BRÜT NET FARKININ KALDIRILMASI MI OLACAK?

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

Konu hakkında kulislerden aldığı haberi açıklayan ünlü gazeteci Bünyamin Esen asgari ücret maaşı için bu sene çok farklı formüllerin çalışıldığını belirterek hükümetin son derece kritik bir yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ankara kulislerinden aldığı duyumları aktaran ünlü gazeteci Bünyamin Esen yaptığı açıklamasında "Bakın asgari ücret eskiden sadece işverenleri ilgilendirirdi. Ama artık her şey asgari ücrete endekslendiği için ana haberlerin bir numaralı gündem maddesi oldu. 

erdoğan asgari ücret  açıklaması

Asgari ücret artık ülkemizde gösterge ücret olmuştu. Artık herkes alım gücünü bu maaş tutarı üzerinden hesaplıyor. Biliyorsunuz asgari ücrete Ocak ayında yüzde 50 zam yapıldı. Pek çok kişi Temmuz'da zam gelmez derken ben hep asgari ücrete Temmuz ayında zam gelecek dedim. Temmuz ayında da yüzde 30 zam yapıldı. Asıl manşet haberi söylüyorum. Ocak ayında asgari ücretin 10 bin liraya bandına gelmesi bekleniyor. Asgari ücretin işçinin eline geçecek rakamın 10 bin liraya dayanması ihtimali bulunuyor. An itibari ile böyle bir ihtimal ortaya çıkmış durumda. Hükümetin baskın ağırlığı ile yüksek oranlı bir zam bekleniyor.

asgari ücrcet zam kulisi

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Asgari ücret net 5 bin 500 brütte de 6 bin 400 TL. Yani işveren tarafından ödenen 900 liralık bir fark var. Asgari ücrette planlanan şu. Çalışma Bakanlığı kulislerinde konuşulan konu asgari ücretin net ve brüt farkının sona erdirilmesi bekleniyor. Asgari ücretteki teşvikler bu sene bitiyor. Asgari ücretin net ve brüt farkını ortadan kaldıracak ve bu tutarı işsizlik fonundan karşılayarak asgari ücrete rekor zam yapacak" iddiası ortaya attı.