Piyasaları Adı Gibi Bilen Uzmanlardan Altın Yorumu Geldi! Bunları Yapan Batabilir!

Rusya ve Ukrayna savaşı ile piyasalardan bu duruma sert tepki geldi. Uzmanlar ise yatırımcıları uyarıyor! İşte altın piyasalarında son durum…

Ekonomi 02.03.2022 - 16:40 02.03.2022 - 16:40 Serhat Karaman

Ünlü Ekonomist İslam Memiş, Rusya’nın işgal hareketinin ardından başlayan savaş sonrasında piyasalarda görülen etkileri değerlendirdi. İki ülke arasında yaşanan savaş diğer ülkelerinde yaptırım kararları ile Rusya karşısında savaşa uzaktan dahil olması Türkiye açısından da önemli gelişmelerin ortaya çıkmasına neden oldu. 
Altın ve para piyasalarına ilişkin tahminleri ile dikkat çeken İslam Memiş ise iki konuda yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu. Yatırımcıların mevcut durumunda görülen risklere karşı temkinli olması ve bazı risklere karşı da önlem almaları gerektiği ifade edildi. 

Savaş Ekonomisi ve Fiyatlanması Görülüyor

Rusya’nın savaş hamlesi sonrasında SWIFT yaptırımı başta olmak üzere ekonomik anlamda karşılaştığı birçok sorun piyasalarda etkisini göstermeye başladı. Ekonomist İslam Memiş’e göre, piyasalarda görülen riskten kaçış nedeniyle bir tedirginlik olduğu aktarıldı. Öte yandan şuan savaş ekonomisinin olduğunu ve savaş fiyatlanması yaşandığına dikkat çekti. 

Haber

Günlük ve haftalık bazda çok sert piyasa dalgalanmaları olduğuna işaret eden İslam Memiş, sağlıksız fiyatlamanın bir süre daha devam edeceği belirtildi. Bu riske karşı yatırımcıları uyaran İslam Memiş, iki ülke arasında yapılacak görüşmeler ve ateşkes sonrasında piyasalarda olumlu hareket görülebileceğini ancak şuan için bunun mümkün olmadığı aktarıldı. 

Bu İki Hamleyi Yapan Batabilir!

İslam Memiş’e göre özellikle kaldıraçlı işlem yapan ve al – sat yapanların bu dönemde batmaya devam edeceğini aktardı. Piyasalarda istikrar ve teknik okunacak rakamların olmadığına işaret eden İslam Memiş, ons altının 1.974 dolardan 1.833 dolar seviyesine geçtiğimiz hafta gerilemesinin ardından hafta başında yeninden hareketlendiğinin görüldüğü ve bunun tehlikeli olabileceğinim altı çizildi. 

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Ons altının fiyatının yeniden 1.942 dolar seviyesine gelmesinin ardından 2 Mart Çarşamba hafta ortası itibariyle gram altın 880 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yükseliş eğilimine devam eden gram altın savaş gerilimi sonrasında hareketli bir seyir izlemeye devam ediyor. 

‘’Haberkredi.net yatırım tavsiyesinde bulunmaz. Yatırım danışmanlığında yetkili kuruluş değildir. Haberkredi.net’in haber kaynağı uzman tahminleridir.’’

Gelişmelerden Haberdar Olun

@