Piyasalarda Haftanın En Önemli Gelişmeleri Neler? ABD Verileri, Enflasyon, Kripto Paralar ve Daha Fazlası…

Yeni haftaya girilirken finans uzmanları, bu hafta takip edilecek 5 önemli gelişmeyi bir kez daha hatırlattı. Piyasalarda ilk büyük kazanç raporu dalgası yatırımcıları epey meşgul edecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Finans ve yatırım uzmanları yeni haftaya başlarken bilinmesi gerekenleri sıraladı. ABD borsalarında Tesla, Intel ve Johnson & Johnson gibi dev şirketlerin de bulunduğu pek çok firma kazanç raporunu açıklayacak. Netflix, Apple, Amazon, Google gibi teknoloji devleri de Perşembe gününde 3. Kazanç dönemini başlatacak. ABD piyasaları kapanışta yükselirken yeni haftada nasıl bir performans göstereceği merak ediliyor.

ABD Verileri İzlenecek

ABD’de küresel ekonomiyi de yakından etkileyen veriler açıklanacak. Pazartesi günü endüstriyel üretim verileri, Salı günü ise konut izinleri ile konut başlangıçları raporları paylaşılacak. Endüstriyel üretim, tedarik zinciri sorunlarından dolayı baskılanmış olsa da mortgage başvurularının artması durgun geçen yaz aylarından sonra ekonomiyi hareketlendirmesi bekleniyor. Öte yandan FED Bej Kitabı Çarşamba günü yayınlayacak ve alımları azaltma beklentilerini güçlendirebilir.

İngiltere Enflasyonu Açıklanacak

Bu Çarşamba günü açıklanması beklenen verilere göre Eylül ayında İngiltere’nin TÜFE okumasında yaklaşık dokuz yılın en hızlı artışının görülmesi bekleniyor. Ekonomistler yıllık yüzde 3.2 okuma bekliyor. Pandemiden bu yana faizleri artıran ilk büyük merkez bankası olması beklenen İngiltere’de faiz artışının gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerin piyasasını nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Artan enerji fiyatları ve tedarik zincirindeki darboğazlar, İngiltere Merkez Bankası’nın beklentilerini değiştirdi. Enflasyon yıl sonunda yüzde 4’ün üzerine çıkıp 2022’nin ilk yarısında o seviyelerde kalması bekleniyor.

Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’si Onay Sırasında

ABD’de listeli ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’si, SEC’teki son dakika itirazına rağmen önümüzdeki hafta işleme başlayacak. ProShares Bitcoin Borsa Yatırım Fonu, Salı günü New York Borsası’nda listelenecek Bir gün sonra SEC’ten olumsuz bildiri gelmezse Invesco Bitcoin Strategy ETF’si onaylanacak.

Uzman ekonomistlere göre ETF’nin piyasaya sürülmesi ile benzer ürünlerin akışının önünü açabilir. Analistler bu gelişmelerin ardından Bitcoin fiyatında 64.778 dolar olan tüm zamanların yüksek seviyesine doğru bir ralli yaşanmasını bekliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN