Sıfır araba sahibi olmak istiyorum diyen kişiler için merakla beklenen ÖTV indirimi düzenlemesi konusunda yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Son dönemde yükselen araç fiyatları nedeni ile ÖTV matrahı düzenlemesi mecburi hale gelirken pek çok araç ÖTV diliminin değişmesi nedeni ile rekor oranda zamlanmıştı. 

Bir yandan yükselen döviz kuru, bir yandan yükselen enflasyon bir yandan da üretimde yaşanan sıkıntılar ve sıfır araç stok sorunu ile araba fiyatları zam yağmuruna tutulmuştu. Yükselen araç fiyatları beraberinde ÖTV matrahı düzenlemesi sorununu da getirirken fiyatlarda yaşanan yükseliş ile eskiden ÖTV indirimi alan pek çok model bu düzenlemenin dışına çıkmıştı. Yeni ÖTV düzenlemesi gelmesi muhtemel 15 araç markası ve modeli açıklandı. İşte o marka ve modeller! 

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ İLE YÜZDE 50 ÖTV İNDİRİMİ GELMESİ BEKLENEN VE FİYAT İNDİRİMİ BEKLENTİSİ OLUŞAN MODELLER HANGİLERİ?

Araç fiyatlarında yaşanan yükseliş vatandaşları mağdur etmeye devam ederken ucuz araba sahibi olmak istiyorum diyen kişiler yoğun bir şekilde ÖTV indirimi taleplerini gündeme taşımaya başlamıştı. İlk kez sıfır araç alanlara ve 5 sene boyunca satış yasağı ile ÖTV indirimi düzenlemesi beklentisi uzun süre gündemde yerini almıştı. Ne yazık ki süreçte beklenen müjdeli haber gelmezken konu hakkında bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. 

sıfır araç ötv indirimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı kurmaylarının hem araç satış rakamlarını tekrar yükseltecek hem de devleti bariz bir vergi kaybına uğratmayacak özel bir formül üzerinde çalıştıkları belirtilirken en mantıklı çözümün 2022 yılbaşında hayata geçirilen ÖTV matrahının arttırılması şeklinde yapılabileceği belirtildi. İlk gelen haberlere göre ÖTV'ye baz teşkil eden matrah artırımı sayesinde başta yerli üretim otomobil modelleri olmak üzere 8-9 model için daha düşük vergi oranları ile satış imkanı sunulmuş olacak. İşte o modeller;

Fiat Egea

Fiat Egea Cross

fiat egea cross

Hyundai i20

Hyundai Bayon 

Toyota Corolla Sedan 

Renault Clio 

Renault Taliant 

Dacia Sandero 

dacia

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

Dacia Sandero Stepway 

Dacia Duster 

Citroen C-Elysee

Peugeot 208

Citroen c3

Opel Astra 

polo

Volkswagen Polo 

KİA Picanto 

KİA Rio 

Bu modellerde yüzde 50'ye varan tutarlarda ÖTV indirimi olabileceği belirtiliyor.