Otomobil Ve Hafif Ticari Araç Pazarı Yüzde 37 Oranından Daraldı!

Ülkemizde artan 2. el ve sıfır araçların satış fiyatları ile beraber satışlarda da düşüşler meydana geldi.

Ekonomi 05.10.2021 - 09:03 05.10.2021 - 09:38 Göksel Sarı

Gittikçe artan otomobil fiyatları tüketicinin alım gücünü de düşürdü. Ederinin üzerinde fiyat biçilen taşıtlar ve artan kur fiyatları otomobil sektöründe ki satış fiyatlarını tavan yaptırmış durumda. Sıfır km arabalarının neredeyse 200 bin liradan başladığı şu sıralar tüketiciler de araçlarını yenileyebilmek için banka kredilerine başvurmak zorunda kalıyor.

Geçen Yıla Göre Daraldı

Otomobil Distribütörleri Derneği’nin Eylül ayı raporuna göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yıla göre yüzde 36.9 oranından daraldı. Otomobil pazarı 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 7.2 düşüş kaydederken hafif ticari araç pazarı aynı ortalama satışlara göre yüzde 11.6 azaldı. Yaşanan bu düşüşlerde pandemi döneminde baş gösteren ve hala etkileri devam eden çip krizinin de etkili olduğu söyleniyor.

Yıl İçerisinde Büyüme Kaydedildi

2021 yılı içerisinde Ocak ve Eylül döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 13 büyüme kaydetmiş durumda. 558 bin 145 araç bu dönem içerisinde satıldı. Eylül ayı içerisinde ise yüzde 36.9 daralan sektörde bu rakam 57 bin 145 adet olarak kaldı. Otomobil Distribütörleri Derneği otomobil ve hafif ticari araçlar için yıl sonu beklentisi de açıkladı. Buna göre Otomobil Distribütörleri Derneği yıl sonuna kadar Türkiye otomotiv pazarının büyüklüğü 825 bin ile 875 bin adet aralığında olmasını ön görüyor.

SUV Gövde Tipi İlk Kez Lider

Eylül ayından en çok satılan model ise SUV modeller oldu. Pazarın yüzde 40’ını SUV modeller oluşturmuş durumda. İlk kez en çok satılan gövde tipi olan SUV  modelleri, yüzde 33 ile sedan modeller ve yüzde 26 ile hatchback modeller takip etti.

Çip kriz, kauçuk sıkıntısı, artan maliyetler, üretim bantlarındaki kesintiler, tedarik sıkıntıları ve pandemi süreci pazardaki bu daralmayı tetiklemiş durumda. Öte yandan geçen yıl pandeminin ardından Eylül ayından bir talep patlaması da yaşanmıştı.