Otomobil Piyasaları Canlanıyor! Taşıt Kredilerinde Bankalar Yeni Yaş Şartını Duyurdu!

BDDK taşıt kredisi limit düzenlemesi sonrasında bankalar ikinci elde yaş şartını 15 yaşa kadar yükseltti. Peki bankalar kaç yaşa kadar kredi veriyor? İşte detaylar…

Ekonomi 02.03.2022 - 15:24 02.03.2022 - 15:24 Serhat Karaman

Bankaların taşıt kredilerinde yeni limit ve vade oranlarının uygulanmaya başlamasının ardından vatandaşlar yeniden otomobil almak için harekete geçti. Son dönemde piyasalarda görülen durgunluğun ortadan kaldırılması için yapılan düzenleme sonrasında piyasaların yeniden canlanması hedefleniyor. 

Sıfır veya ikinci el araç satın almak isteyenler için cazip seçenekler sunmaya başlayan bankalar limitlerin ardından yaş şartlarını da güncelledi. En büyük yaşa 2. el taşıt kredisi veren bankaları araştıranlar ise uygun faiz oranları ile diledikleri yaştaki araca kavuşmak için araştırmalarına başladılar. 

15 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar 

Sıfır km araç fiyatlarının otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılar, vergi yükü, kur farkı ve diğer birçok etkene bağlı olarak olağanüstü artışı banka kredilerine olan ihtiyacı da arttırdı. Fiyatların artmasının ardından ikinci el piyasalara yönelen çok sayıda vatandaş ise burada da büyük yaş araçları bile uygun fiyatlarla bulamaz oldular. 

Haber

Taşıt kredilerinde yapıla yeni düzenleme işe Şekerbank 15 yaşına kadar ikinci el araçlar için kredi desteği veriyor. Sıfır km araçlarda da kullanılabilen kredi kapsamında yüzde 2,50’den başlayan faiz oranları ve 48 ay vade seçeneklerinde de yer verilmiştir. Şekerbank’ın yanı sıra Koç Finans ve VDF tarafından da 15 yaşına kadar araçlar için kredi verilmektedir. 

Yapı Kredi İkinci El Taşıt Kredisi 

Yapı Kredi Bankası tarafından ikinci el taşıt kredileri için uygun oranlar ve ideal yaş şartı sunulmaktadır. Vatandaşların otomobil satın almadan önce bu cazip kredi fırsatından yararlanarak ödemelerini çok daha kolay bir ödeme planı üzerinden gerçekleştirmesi mümkündür. 

10 yaşına kadar ikinci el araçlarda kullanılabilen kredi kapsamında 48 ay vade ve yüzde 1,99’dan başlayan faiz oranları ile kredi sunulmaktadır. Kredi fırsatından yararlanarak hem bireysel hem de ticari taşıtlar için kredi kullanılması sağlanmaktadır. BDDK tarafından yapılan düzenleme sonrasında daha avantajlı limitler ile sunulan krediler sayesinde piyasaların canlandırılması hedeflenmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@