Otomobil Almak İsteyenler için Büyük Fırsat! Yüzde 100 ÖTV İndirimi için Detaylar Belli Oldu

Araç fiyatlarının yükselmesi ile birlikte pek çok kişi için araç almak neredeyse imkansız hale geldi. Bunun üzerine yüzde 100 ÖTV indirimi için detaylar belli oldu.

Ekonomi 29.01.2022 - 11:54 29.01.2022 - 11:54 Serhat Karaman

Ülkemizde araç fiyatlarının giderek yükselmesi çeşitli endişeleri beraberinde getirmeye devam ediyor. Pek çok kişi için otomobil almak neredeyse imkansız hale geldi. Bunun üzerine otomobil fiyatları üzerinden ÖTV alınması fiyatların daha yüksek bir hale gelmesine neden oluyor. 

ÖTV indirimi ise bu süreçte aracın motor gücü baz alınarak belirleniyor. ÖTV indirimi demek araçların bu süreç içerisinde daha düşük fiyatlarla alınmasına neden oluyor. ÖTV indiriminin yapıldığı bazı özel durumlar bulunuyor. Engelli vatandaşların hayatlarını daha kolay geçirmeleri için bu süreçte ÖTV indirimi ve veri muafiyeti uygulanıyor. Bu oran neredeyse yüzde 100 seviyelerine kadar ulaşabiliyor. 

YÜZDE 40 ENGELLİ RAPORUNA ÖTV İNDİRİMİ UYGULANIYOR

Yapılan değerlendirmeler sonrasında engelli raporu bulunan vatandaşların hakları yasalarla kontrol altına alınıyor. Yüzde 40 oranında engelli raporu bulunan vatandaşlar için sıfır araç alımında belirli oranda ÖTV indirimi uygulanıyor. Bu ÖTV indirimi yüzde 26.3 ile yüzde 18.7 oranında motor hacmine göre değişiklik gösteriyor. 

Vatandaşların öncelikli olarak H sınıfı ehliyetlerinin olması, 18 yaşından büyük olmaları ve engelli olmalarına rağmen araç kullanacak donanıma sahip olmaları gerekmektedir. 

YÜZDE 90 ENGELLİ RAPORUNA NE KADAR ÖTV İNDİRİMİ UYGULANIYOR?

Yüzde 90 engelli raporu bulunan vatandaşlar için ÖTV indiriminin daha fazla uygulandığı belirleniyor. Bunun için alınacak olan otomobilin motor hacmine bakılarak neredeyse yüzde 100 oranında ÖTV indirimi uygulanabilir. Bunun için motor hacminin 1600 metreküp hacimli motora sahip olması ve 450 bin liradan fazla bir fiyatının olması bekleniyor. 

Otomobil kullanımı yeteceğine sahip olan vatandaşların bu noktada H sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekiyor. Böylece ÖTV indiriminin uygulanabileceği belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@