Otomobil Alacaklar Dikkat: Şartlar Tamamen Değişiyor, Bankalar Garanti İmkanı Sunacak!

Otomobil alım satım piyasasında şartlar tamamen değişti. Yeni araç alacaklar yeni şartları öğrenmeden harekete geçmesin! İşte detaylar...

Ekonomi 17.01.2022 - 18:22 17.01.2022 - 18:22 Serhat Karaman

Otomobil fiyatlarının sürekli olarak artması hem alıcıları hem de satıcıları olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor. Sıfır otomobil fiyatlarının yanına yaklaşılmıyorken bu süreçte ikinci el otomobil piyasasında da durum pek farklı değil. 

İkinci el otomobil fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi, satış sırasında çeşitli mağduriyetlerin yaşanması nedeniyle yeni bir açıklama yapıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el otomobil alım satımı yapacaklar için ciddi bir düzenlemenin yolda olduğu belirtildi. 

İKİNCİ EL OTOMOBİL ALIM SATIM PAZARINDA YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR!

Ticaret Bakanlığı ikinci el otomobil alım satım sürecini yeniden düzenlemeyi planlıyor. Bununla birlikte yetki alım belgesi de sürece dahil edilecek. Yeni düzenlemelerin piyasaya ne katacağı merak konusu oldu. İşte detaylar..

Yeni yasa tasarısının detaylarına bakıldığı zaman alışveriş sırasında hem aracın hem de paranın eş zamanlı olarak değiştirilmesi için bir planlama hazırlanıyor. Bu durumda kayıtdışı araç satışının gerçekleştirilmesinin de önüne geçilecek. Satış sırasında birtakım mağduriyetler yaşanıyordu böylece bu sorunların üstesinden gelinecek. 

BANKALAR SATIŞI GARANTİ EDECEKLER!

Yeni düzenlemeye göre ödemeler nakit olması halinde elektronik sistemde yapılacak. Ancak bankalar aracılığı ile yapılan havale ve EFT gibi yöntemler de gerçekleştirilebilecek. Bankalar bu dönemde bir garanti olarak görülebilecek. 

Bankaların alım ve satım işlemleri garanti altına alınmış olacak. Yeni sistemde alıcı parasını bankada bloke ettiriyor. Bankalar çok küçük bir komisyon ücreti alıyor. Böylece satış gerçekleşince banka paranın blokesini açıyor. Hem güvenli hem de sorunsuz bir alışveriş tamamlanıyor. Bankalar bir nevi garanti olarak görülebiliyor. 

Düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin hemen ardından konkordato başvurusu ile birlikte işletmeler sorunsuz bir şekilde yetki belgesi alabilecekler. Yetki belgesi alabilmek için mezuniyet şartı aranıyordu. Düzenleme ile bu durum ilkokul seviyesine çekildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@