Her geçen gün rekor kıran ve yükselişini hız kesmeden devam ettiren Dolar/ TL kurunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dolar kurunda TL'nin büyük ölçekli bir değer kaybı olması nedeniyle ise çok sayıda vatandaşın alım gücü büyük ölçüde düşüyor.

Dolar kuru karşısında değer kaybeden Türk Lirası sonrasında ise vatandaşlar konuyla ilgili uzman kişilerin yorumlarını sıkı bir şekilde araştırıyor. Çok sayıda vatandaş tarafından sıkı bir şekilde araştırılan uzmanlar arasında ise ilk sıralarda İslam Memiş yer alıyor.

Altın, para ve piyasalar uzmanı İslam Memiş, yaptığı her yorumla dikkat çekmesinin yanı sıra önemli ve dikkat çekici noktalara da değiniyor. Başarılı ve ünlü ekonomist İslam Memiş tarafından yapılan yorumlar dikkat çekerken kendisi Dolar/ TL kurunda dolara atılacak sert tokadın tarihini verdi. İşte İslam Memiş'ten yeni açıklamalar;

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

İSLAM MEMİŞ'TEN DOLAR KURU YORUMU!

TV100 ekranlarında izleyicilerle buluşan İslam Memiş'in dolar kuruna ilişkin yorumları şu şekilde;

“Hikaye aynı enflasyon düşecek, her şey güzel olacak! Yani, Fed sahnede kalmayı sürdürüyor. Bu politikaların sürekliliği ve kendi ekonomisine faydası ne kadar, ne kadar yanlış onu önümüzdeki aylarda daha net görmüş olacağız. Gerçek olan şu; Fed çoğu merkez bankaları ile anlaşmalı. Organize işler bunlar.

Gelelim Türkiye’de TL’nin performansına. Dolar/TL kuru, ekranlarda 18,51 lirayı gördü. Serbest piyasalarda ise 18,66 lirayı. Dolar/TL kurunda yaşanan yükseliş ile beraber Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları paralel gidiyor. Sn.Erdoğan, haftasonu ve bu hafta içi yaptığı açıklamalarda “Şubat” ayını telaffuz etti. “Şubat’tan sonra” diyor. Hem enflasyon, hem gelirin artması, hem rahatlama, hem TL‘nin normalleşme süreci için Şubat ayını işaret etmesi ne anlam taşıyabilir?

Bence Şubat’ı işaret etmesinin altında yatan sebep Fed’in normalleşmesiyle beraber dolara bir müdahale planı!
Fed, zirve faiz için nasıl Mart’ı işaret ediyorsa, ekonomi yönetimi de Şubat sonrası hamlelerini gerçekleştirebilir.
İçsel ve dışsal etkenlerde 2023 yılının ilk çeyreğinde ne beklenebilir buna bakalım;

Fed’in şahin faiz artırımları, yerini güvercin adımlara ve açıklamalara bırakabilir. Dip seviyelerinde gezinen diğer majör para birimleri, borsalar, emtia ve kripto paralar eski seviyelerine yükselebilir.
Bu yılın son çeyreğiyle beraber dolar endeksi (dxy), 104-105 seviyesine gerileyebilir.

 • Rusya- Ukrayna çatışması yılın ilk çeyreğine kadar şiddetini artırarak devam edebilir, sonra barış görüşmeleri başlayabilir.
 • TCMB ve ekonomi yönetiminin 2023 için ortalama dolar/TL kurunda beklenti 20-21 lira aralığı.
 • Yani, 20 lira beklentisi artık kabul gördü ve sürpriz olmaz diyebiliriz.
 • Ancak seçim sürecinde olan hükümet yüksek kur ile seçime gitmek istemeyecektir.
 • Enflasyon ve kur önceliğini büyümeye bıraktığı için büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilmeye başlandı.

Şimdi sıralamaya bakalım;

 • TCMB’nin faiz indirimleri
 • Enflasyon’da beklenen gerileme
 • Büyüme rakamlarının yükselişine devam etmesi
 • Yılın ilk çeyreğinde ise geri kalan kuru düşürmek.
 • TCMB ve ekonomi yönetiminin 2023 için ortalama dolar/TL kurunda beklenti 20-21 lira aralığı.

Yani, 20 lira beklentisi artık kabul gördü ve sürpriz olmaz diyebiliriz.
Ancak seçim sürecinde olan hükümet yüksek kur ile seçime gitmek istemeyecektir.
Enflasyon ve kur önceliğini büyümeye bıraktığı için büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilmeye başlandı.

Şimdi sıralamaya bakalım;

 • TCMB’nin faiz indirimleri
 • Enflasyon’da beklenen gerileme
 • Büyüme rakamlarının yükselişine devam etmesi
 • Yılın ilk çeyreğinde ise geri kalan kuru düşürmek.

Seçmene verilecek mesaj ne?
“Faizleri düşürdük, beraberinde enflasyonu da düşürdük, onun yanında büyüdük, o yetmedi kuru da düşürdük” E hani faiz düştüğünde enflasyon ve kur düşmezdi? Gördünüz mü nasıl oluyormuş? (İnşallah diyorum) Peki nasıl olacak? İşler yolunda giderse ve bugünkü şartlar geçerliliğini korursa sorun yok. Şartlar değişir, işler yolunda gitmezse bu sefer B planını devreye girer. B planı bence NAKİT.

Seçim sürecinde malum musluklar sonuna kadar açılır. Son iki aydır teşvik, destek ve yapılandırma açıklamalarını hep beraber izliyoruz. Ama büyük bombaları seçime yakın zamana saklıyor olabilirler.

Dolar/TL’ye 20-21 lira aralığından sağlam bir tokat gelir ve bu çok zor değil. Zor olan kalıcı olacak mı? Tarih mi? Onlara göre 2023’ün ilk çeyreği. Bana göre 20-21 lira aralığının test edildiği gün. Yani, bu iş 2023’e kalmayabilir.”

İslam Memiş tarafından yapılmış olan bu açıklamalar büyük dikkat çekti. Vatandaşlar ise kısa Sürede Memiş'in sözlerini arama sosyal medya platformlarında paylaşmaya başladı.