Devlet öğrencileri de istihdam ederek ekonomik hayata katılmalarını istiyor. Bu kapsamda bazı eğitim ve çalışma programları hazırlandı. Buna göre öğrencilere hem harçlıklarını kazanma hem de meslek öğrenme fırsatı sunuluyor.


Devletten Öğrencilere İstihdam Müjdesi


Devletin istihdam çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. İŞKUR üzerinden başlatılan program ve kurslar ile öğrencileri çalışma hayatına ekleyerek kendi paralarını kazanmaları için fırsat yaratılıyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin yararlanacağı bu eğitim ve kurslar ile imalat, hizmet, lojistik ve sanayii gibi alanlarda çalışma imkanyarı sağlanacak. Günlük yevmiye olarak hesaplanacak harçlıklar ile işverenin yerine devlet tarafından öğrencilere paralar ödenecek.

1350 Lira Ödeme

Verilecek ücretle çalışılan alana göre belirleniyor. İmalat ve sanayi alanlarında çalışan öğrencilere aylık toplamda 1350 liraya kadar ödeme yapılacak. Mesleki eğitim kursları kapsamında her ay düzenli ödemeler yapılacak. Öğrencilerin bu ödemeleri alabilmeleri için ise bir banka hesabı açmaları gerekiyor.

İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına başvurmak isteyen öğrencilerin ilk olarak bulundukları yerdeki İŞKUR il ve ilçe merkezlerine gitmeleri gerekiyor. Bu merkezlerde hazırlanacak bir dilekçe ile mesleki eğitim kurslarına başvurular yapılıyor. gençlerin katılacakları bu kursların süreleri is 6 ile 7 ay arasında sürüyor. Bu süre zarfı içerisinde hem çalışan hem de okuluna devam eden öğrenciler kendi harçlıklarını kazanıyor.

Avantajları Neler?

Ayrıca bu eğitim kurslarını tamamlayan öğğrencilere, mesleki eğitim aldıkları alanlarla ilgili sertifikalar veriliyor. Mezun olduklarında bu sertifikalar ile, mesleki eğitim gördükleri alanlarda bazı avantajlar elde ediyorlar. Bu avantajlardan bir tanesi eğitim aldığı meslek alanı ile alakalı bir işletme açmak istediklerinde KOSGEB tarafından öncelikli desteklenecek nitelikte girişimciler arasında yer alıyorlar. 2. bir avantaj olarak ise, bu sertifikalar ile eğitim aldıkları meslek dallarında bir işyerinde işe başlamak isterler ise bu öğrencilere öncelikler tanınmak zorunda.

Ayrıca öğrencilerin eğitim aldıkları süre boyunca da sigortaları İŞKUr tarafından karşılanıyor. Böylece erken yaşta emekli olmak için önemli olan sigorta başlangıcı da yapılmış olunuyor