Eylül ayının son bulmasına az bir zaman kalmışken pek çok vatandaş kış aylarında doğalgaz fiyatları ile nasıl baş edeceğini araştırıyor. Vatandaşlar için kış aylarında en büyük önceliklerden olan ısınma konusunda ülke genelinde pek çok hane doğalgaz ile ısınıyor. Doğalgaz sobası ve kombi kullanan haneler yeni gelen zamları sıkı bir şekilde takip ederken doğalgaz fiyatlarında metreküp bazında fiyat artışları devam ediyor.

Dünyanın en büyük doğalgaz sağlayıcı ülkesi olan Rusya'nın 2022 yılından bu yana Ukrayna ile olan gerginliği tüm dünyada doğalgaz krizine sebep olurken Türkiye ise şu an için bu krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iyi olan ikili ilişkileri ve Rusya Türkiye arasındaki anlaşmalar sebebiyle doğalgaz konusunda herhangi bir krizin yaşanmaması bekleniyordu ki, beklenen oldu.

Doğalgaz fiyatlarına tüm dünyada büyük ölçekli zam gelirken Rusya pek çok ülkeye doğalgaz vermeyeceğini ilan etmişken yaşanan bir son dakika gelişmesi ile vatandaşların gözlerini korkutan haber geldi.

Gelen bir son dakika bilgisine göre doğalgaz fiyatlarına büyük ölçekli bir zam yapılacağı bildirildi.

Eylül ayının başında gelen büyük ölçekli zammın ardından vatandaşların hiç beklemediği bir anda yeni zam haberi geldi. İçerisinde bulunduğumuz bu ayda uygulanan zammın ardından fiyatlarda ikinci kez bir artış yaşanacağı da belirtildi.

BOTAŞ'ın Ekim ayı için sanayi ve elektrik üretimi amacıyla kullanılan doğalgaz fiyatlarına büyük ölçekli bir zam uygulaması yapacağı belirtildi.

Gelen bilgiler kapsamında zam önerisinin T. C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na zam önerisinin verildiği ve bakanlığın öneriyi onaylamak üzere olduğu öğrenildi. Elektrik üretimi amacıyla kullanılan doğalgaz için yüzde 10'un üzerinde bir zam uygulamasına gidileceği bilgisi verildi.

Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne? Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne?

Öte yandan konutlarda kullanılmakta olan doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı konusu da merak konusu oldu. Gelen son dakika bilgilerine göre doğalgaz fiyatlarına yalnızca sanayi ve elektrik üretimi amacıyla kullanılan kategoride zam uygulaması yapılacak olup konut içerisinde kullanılan doğalgazlarda metreküp bazında bir fiyat artışına gidilme beklentisi olmadığı da belirtildi.