Milyonlarca kişinin son zamanlarda gündeminde yer alan en önemli konulardan birisi olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için Ocak ayı işaret edilirken bir son dakika gelişmesi yaşandı. AK Partili o yetkili isimden gelen  EYT detayı oldukça merak edilirken EYT'nin ilk yarısında kaç kişinin yararlanabileceği belli oldu. Peki EYT'den kaç kişi yararlanacak? EYT ne zaman çıkacak? 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

Emekli olma hayali kuran ve yıllardır bununla ilgiliş bir düzenleme yapılmasını isteyen vatandaşa müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. EYT ile ilgili bir düzenleme yapıldığı ve 2023 yılında uygulanacağı söylenen EYT hakkında işaret edilen net bir tarih olmasa da Ocak ayı işaret edilmişti. AK Partili isimden EYT açıklaması geldi. Milyonları yakından ilgilendiren EYT açıklamasıyla ilgili önem bir detay verildi. 

EYT'DEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

EYT ile ilgili yapılan her açıklama milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. EYT ile ilgili düzenlemeler devam ederken Aralık ayında bu düzenlemelerin açıklanacağı ve Ocak ayı içerisinde uygulaancağı açıklanmıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu'dan EYT ile ilgili dikkat çeken bir açıklama gelirken verilen detay oldukça önemli. 

EYT düzenlemesiyle ilgili olarak gelişmeler ve detaylar oldukça merak edilirken birçok kişi yapılan açıklamalara gözlerini çevirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu'dan gelen açıklama milyonlarca kişinin dikkatini çekerken Sarıeroğlu ilk etapta kaç kişinin EYT'den yararlanacağını açıkladı. 

EYT'DE İLK ETAPTA 1,5 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

Hem asgari ücret hem de EYT ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunanAK Parti Genel Başkan Yardımıcı Jülide Sareroğlu 'Şu anda geçmiş senelerde hizmet süresi ve prim günü süreleri vardı. Bunda yapılan değişiklik. Bu düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Dosya bazlı yaklaşık 12.5 milyon emeklimiz var. İlk etapta 1.5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak. Yaklaşık 3-4 milyon arasında bir vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu tahmin ediyoruz. Hepsi bir anda olmayacak. Tabii detaylar için en doğru ağız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Bilgin olacak' dedi.

eytden-kac-kisi-yararlanacak (1)EYT'den yararlanacak kişi sayısı başta 1,5 milyon olacakken asgari ücret zammı ile ilgili de açıklama yapan Sarıeroğlu 'Asgari ücret artışı, tüm çalışma hayatındaki ücret skalasını etkileyen bir düzenleme. Bütün iş yerlerimiz ücret güncellemesi yapıyorlar. Sosyal yardımlar, yaşlı aylıkları, emekli aylıkları olduğu için çok geniş kitleleri etkiliyor. Güçlü bir artışla yeni seneye girmeyi düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.