İlk olarak 2019 yılında başlayan Covid-19 pandemi süreci ile birlikte dünya çapında otomobil üretiminde büyük krizler yaşanmıştı. Çip üretimlerinin durması sebebiyle bazı markalar tarafından otomobil üretimleri yavaşlatılırken bazı markalar tarafından ise tamamen durdurulmuştu. Bu bağlamda ikinci el piyasasında büyük ölçekli bir artış gözlemlenmiş ve sıfır km otomobiller ile ikinci el otomobillerin fiyatları paralel olarak artışa geçmişti.

6

Sıfır km otomobillerde yaşanan fiyat artışları sonrası vatandaşlar ikinci el otomobil modellerine yönelmiş ancak sıfır km otomobil modelleri ile yarışan ikinci el pazarı nedeniyle vatandaşların araç sahibi olmaları git gide zorlaşmaya başlamıştı. 

Bu noktada devlet tarafından verilen destekler, taşıt kredisi kampanyaları ve otomobil firmaları tarafından hazırlanan destek programları sonrasında vatandaşlar uygun fiyatlı araç sahibi olabilmek için bazı yollara başvurabilir hale geldi.

0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak! 0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak!

3-1

Son olarak gelen devlet desteği ile ÖTV muafiyeti duyuruldu. ÖTV muafiyeti ile gelen destek kapsamında araç fiyatlarında neredeyse yarı yarıya artışlar gözlemlendi. Fiyatların düşmesine olanak sağlayan bu ÖTV muafiyeti ile vatandaşlar kolaylıkla otomobil sahibi olabilmeye başladı. Geçtiğimiz dönemlerde ise Türkiye'nin en çok satan otomobil modeli olan Egea'yı üreten İtalyan devi Fiat tarafından ÖTV muafiyetine uygun araçların fiyat listesi paylaşıldı.

Ekim ayı içerisinde ÖTV muafiyeti ile indirimli bir şekilde sahip olunabilecek otomobil modelleri için verilen devlet desteği kapsamında hazırlanan fiyat listesi Fiat tarafından paylaşıldı.

5

FIAT EGEA EKİM 2022 ÖTV MUAFİYETİ FİYAT LİSTESİ

  • Fiat Egea Easy 1.4 Fire 95 HP: 227 Bin 800 TL
  • Fiat Egea Easy 1.4 Fire 95 HP Plus: 235 Bin 800 TL
  • Fiat Egea Urban 1.4 Fire 95 HP: 246 Bin 800 TL
  • Fiat Egea Street HB 1.4 Fire 95 HP: 241 Bin 300 TL
  • Fiat Egea Street Cross 1.4 Fire 95 HP: 249 Bin 100 TL

fiat-egea-1

Bu fiyatlar ile sunulan Fiat Egea modellerinin ÖTV muafiyetinden yaralanmak isteyen engelli vatandaşların 3 Ekim tarihine kadar işlemlerini tamamlayarak evrak ve belgeleri ile Fiat showroomlarını ziyaret etmeleri gerekmektedir.