Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nikah için istenen temel belgelerden bir tanesi kimliklerdir. Nikah için gerekli belgeler kimliklerin hem kendisi hem de fotokopisi istenir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Nikah İçin Hangi Belgeler İstenir?

Nikah için istenen evraklar şunlardır:

  • Vesikalık fotoğraf.
  • Sağlık raporu.
  • Nüfus dairesinden ya da e -devletten alınan nüfus kayıt örneği.
  • Sürücü belgesi.
  • İkametgahı gösteren belge.
  • Evlenmek istenildiğine dair beyanname.

İstenilen belgeler başvur yapılan yere göre farklılık gösterebilir. E-devlet üzerinden birçok belge temin edildiği için kurumlara gidilmesine gerek kalmaz. Nikahta gerekli olan belgelerin çoğu online olarak temin edilebilir. Belgelerde eksik olması halimde başvuru geçersiz sayılır.

Nikah İçin Belgeler Nasıl Alınabilir?

Nikah başvurusu için gerekli görülen belgeler online alınabildiği gibi kurumlardan da alınabilir. Nüfus müdürlüğüne gidilerek birçok birimden destek alınabilir. Belgeler ile ilgili daha pratik olmak isteyenler e-devlet üzerinden belgeleri tamamlayabilir. İkametgâh belgesi, vb. gibi pek çok belge giriş yapılarak kısa sürede talep oluşturulur.

Nikah İçin Sağlık Raporu Gerekli Mi?

Nikah için sağlık raporu istenir. Sağlık raporu bireylerin güvenilir ve sağlıklı bir şekilde evlenmesine yardımcı olur. Sağlık raporu hekimlerden alınabilir. Doktor rapor verdikten sonra e-nabız sistemi üzerinden de kolayca uygulanabilir. Sağlık raporunda yer alan bilgilerin son derece dikkatli bir şekilde okunmasında yarar vardır.  

Nikah İçin İkametgah Önemli Mi?

Nikah için ikametgâh belgesi gerekir. İkametgah belgesi olmayanların nikâh başvuruları eksik sayılır. Başvuru sırasında belge oluşturmak isteyenler ikametgâhlarını diledikleri gibi sorabilir. İkametgah belgesinde yanlışlık olması durumunda nüfus müdürlüklerinde düzeltilmesi gerekir. İkametgah değişiklilerinin ardından nikah işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Nikah Nerede Kıyılır?

Nikâh kıyma işlemlerinde ikametgâhın değişmemesi halinde nikah kıyılamaz. Nikâh kıymak için herhangi bir şey yapılmasına gerek kalmaz. Yanlış adres beyanında bulunmak suçtur. Sadece evlenmek ya da boşanmak isteyen bireyler anlaşmalı dosya ile kendilerini savunabilir. Nikah kıyma işlemleri yaz ve kış aylarında binanın farklı yerlerinde gerçekleşir.

Nikah İşlemleri Nasıl Olur?

Nikah işlemlerine geçmeden önce 4 işlemin yapılması gerekir. İkametgah adresinin gösterildi belgenin temin edilmesi ile tüm işlemler tamamlanır. Bunun yanı sıra nüfus kayıt örneği de istenir. Aynı bina içinde nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi alınabilir.

Nikah Tazelemek Mümkün Mü?

Nikah tazeleme işlemlerinde başvurular ilk defa olduğu gibi yapılır. Belediyelere gerekli belgeler ile başvuruda bulunulduğu zaman herhangi bir sorun olmaması durumunda nikah başvuruları onaylanır ve randevu verilir. Nikah tazelemek isteyenler randevu gününde gider ve işlem tamamlanır. Nikah işlemleri için verilen gün ve saatte orada olunması gerekir.

Nikah İçin Başvuru Geçerli Sayılır Mı?

Nikah başvurularında belgelerde eksik olması halinde başvuru geçersiz sayılır. Başvuru sırasında belgelerde yapılan hatalardan dolayı da nikah tarihi alma işleminde sorunlar yaşanabilir. Evli olan eşler de nikahlarını tazelemek için yeniden başvuru yapabilir. Nikah başvurusu yapıldıktan sonra davetliler belirlenir. Davetliler çağrılabildiği gibi nikaha kimse çağrılmayabilir. Nikâha şahitlerin gelmesi yeterlidir. Nikah başvurusu sırasında verilen tüm bilgiler doğru olmalıdır ve kişilerin beyanı esas alındığı için kesin bilgiler içermelidir..

Nikah Başvuruları Ne Zaman ?

Nikah başvuruları istenildiği her tarihte alınabilir. Tarihler belirlenirken nikah memurunun boş zamanları ve uygunluk durumları göz önüne alınır. Özel günlerde tarih almak isteyenler önceden başvuru tarihi aldığında boş yer bulabilir. Nikah tarihine ve saatine dikkat edilerek gidilmesi gerekir. Bazı günlerde çok fazla yoğunluk yaşanmasından dolayı erken başvurular gelin ve damat adayı için önemlidir.

HABERİ PAYLAŞ: