İnşaat sektöründe hizmet veren kişileri ve ev alacak olan vatandaşları büyük ölçüde etkileyecek olan inşaat demiri fiyatlarında güncellemeye gidildi. Ekim 2022 itibarıyla kalın ince olmak üzere inşaat demirlerinde zam geldiği bilgisi verildi.

Geçtiğimiz Eylül ayı için sektörel kaynaklardan almış olduğumuz bilgiler kapsamında inşaat demiri fiyatlarının artış gösterdiği bilgisi duyurulmuştu. Öte yandan bugün yine aynı sektörel kaynaklarımızdan gelen bilgiler kapsamında inşaat demiri fiyatlarında yeniden artış yaşanacağı bilgisi verildi.

0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak! 0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak!

Geçtiğimiz ay beklenen oranlarda zam gelmesi durumu dikkatleri çekerken son olarak bugün Ankara Ostim'de hizmetlerini devam ettiren bir inşaat firmasının yetkilisi R. D. tarafından almış olduğumuz bilgiler kapsamında inşaat demiri fiyatlarında artış yaşanacağı bilgisi verilmiş oldu.

Demir fiyatlarına bakıldığı taktirde pek çok ilde ince ve kalın inşaat demiri fiyatlarının düşüşe geçeceği görülse de fiyatlarda düşüş olmayacağı bilgisi vatandaşlara verildi. Sektörün içinden gelen bilgilerimiz kapsamında inşaat demirleri fiyatlarında yüzde 5 oranında artış görüleceği bilgisi paylaşıldı.

Ankara, Karabük, İzmir, Samsun ve Tekirdağ'da fiyatlar durma eylemi sergilerken İstanbul, Gebze, İskenderun gibi illerde ise fiyatların düşüşe geçtiği görüldü. Ancak bu fiyatlardaki düşüşlerin satış fiyatlarına yansımadığı bilgisi de paylaşılmış oldu.

Sektörün içinden aldığımız yeniş bilgiler kapsamında düşük ölçekli de olsa fiyat artışı yaşanacağı bilgisi verildi. 15 Ekim 2022 tarihi itibarıyla en ucuz inşaat demiri fiyatları;

  • Q8 mm: 15,250 TL
  • Q10 mm: 15,050 TL
  • Q12 ve Q32 mm arası: 14,900 TL

olmak üzere İzmir'de satılıyor.

Gelmesi beklenen zamlara ilişkin kaynağımız tarafından yapılmış olan açıklamada geçtiğimiz aylarda yaşanan fiyat artışlarının bir süre daha devam edeceği ve müteahhitlerin zorlanacağı bilgisi verildi. Öte yandan gelecek olan zamlardan ev fiyatlarının da etkilenmesi bekleniyor.