Memur ve emekli, maaşları ile ilgili detaylar gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre emekli ve memurlar için en düşük maaş tutarı belli oldu.

Enflasyon artışı hız kesmeden devam ederken zam haberleri de kulislerde konuşulmaya başlandı. Gelen son bilgiler kapsamında emekli ve memur maaşları için çeşitli duyurular yapılmış oldu.

2023 öncesinde milyonlarca emekli ve memurun beklediği zam haberi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabine tarafından yapılmakta olan bazı açıklamalar emekli ve memur maaşları için sinyal veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamlarda enflasyon karşısında vatandaşları rahatlatabilmek için özellikle emekli ve memur vatandaşların alacakları asgari ücretlere ilişkin güncellemeler olacağı belirtilmişti.

Yapılan bu açıklamlaarın ardından son olarak bugün canlı yayında yapılan bazı değerlendirme ve açıklamalar da dikkat çekti. CNN Türk ekranlarında canlı yayında emekli ve memur maaşlarını değerlendiren Vergi Uzmanı Muhammet Bayram tarafından yapılmış olan a.çıklamalar gündeme damgasını vurdu. Bayram, yapmış olduğu açıklamalarda direkt olarak rakam verdi ve bu rakam dikkat çekti.

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

Enflasyon karşısında duyurulmuş olan bu rakamı yeterli bulan pek çok kişinin yanı sıra maaş tutarlarının bu rakama yükselse dahi düşük kalacağının konuşulması da vatandaşların dikkatini çekti.

İşte Vergi Uzmanı Muhammet Bayram'ın açıklamaları;

"Toplu iş sözleşmesine göre memurların alabileceği ücret sene başında zam yüzde 5 artı enflasyon farkıydı. Yüzde 2.5 seyyanen zam yapıldı yani 7.5 artı enflasyon düzenlemesi yapıldı. 42.35 emeklilerimiz, memurlarımız 41.69 zam aldı.

Şu an itibarıyla Merkez Bankası’nın sene sonu beklentisi yüzde 65. Oluşan enflasyonist ortamla beraber ekim ve kasım aylarında mevsim şartları göz önünde bulundurulunca enflasyon yükselecek. Muhtemelen yıl sonunu yüzde 80 enflasyon ile kapatacağız.

Memurlarımız ve emeklilerimiz yüzde 40’lık artışı görebilecek bunun içerisinde sosyal refah payı düzenlemesi de olacak."

CNN Türk canlı yayınında bu ifadeleri kullananuzman tarafından en düşük memur maaşlarına i,lişkin açıklamalar da geldi,. Gelen açıklamalar ise iddia niteliğinde olsa dahi dikkat çekti. Bayram en düşük memur maaşına ilişkin; "9 bin 105 TL şu anda en düşük maaş, 11 bin TL seviyesine gelecek." ifadelerini kullandı.

Henüz iddia niteliğinde olan bu açıklamalar kısa süre içerisinde sosyal medya platformlarında gündem oldu.