Son zamanlarda adreslerde yaşanan sorunların son derece arttığını belirten Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyon Başkanı Selami Aykut, pek çok kişinin kendi bilgisi dışında adresine başkasının kayıt edildiğini belirterek hemen herkese uyarı yaparak kontrol edin çağrısı yaptı. 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

Son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alan adreste görünen yabancı kişiler konusunda açıklama yapan Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyon Başkanı Selami Aykut, bazı kişilerin adreslerinde kendi bilgilerinin ve onayı dışında başka isimlerin kayıtlı olduğunu belirterek e devlet üzerinden hemen kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu sorunların Adrese Dayalı Kayıt Sisteminin devreye alındığı 2017 senesinde başladığını belirten Aykut sorunların her geçen gün daha da arttığını belirtti. 

EVİMDE YAŞAYAN YABANCI UYRUKLU BİRİ VAR MI?

Muhtarların yeni sistemle devre dışı kaldığını belirten Aykut, bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini belirterek "Tüm İstanbul Muhtarlar Federasyonu olarak buradan tüm vatandaşlarımıza uyarımızdır herkes e-devletine girsin T.C. kimlik numarası ile adresini sorgulasın" diyerek e-Devlet üzerinden bu sorgulamanın yapılabildiğini belirtti. 

e-devlet-uyarısı-geldi

Selami Aykut yaptığı açıklamasında "Eğer adresinde başka birileri görünüyorsa acil nüfus müdürlüklerine gidip buna müdahale etsinler, itiraz etsinler. Yarın çok geç olabilir. Şunu zannediyor olabilirsiniz, 'Muhtar bizim mahallede veya evde kim olduğunu biliyor' gibi düşünce içerisinde olabilirsiniz. Ama bizim adres kaydı silme, adres kaydı yapma yetkimiz yoktur" diyerek bu işlemin sadece Nüfus Müdürlüklerinden yapılabildiğini söyledi. 

e devlet sorgulama

E-DEVLET EVİMDE YAŞAYAN YABANCI VAR MI SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Yapılan açıklamalar ile pek çok kişi tedirginlik yaşarken söz konusu sorgulama e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama linkini tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfanın sonunda yer alan barkodlu belge oluşturma linkini tıklayarak evinizde yaşayan kişiler olarak kayıtlı olan kişi listesine ulaşabilirsiniz.