Montenegro’da şirket kurmak isteyenler dikkat! Bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor!

Montenegro’da nasıl şirket kurulur? Kimlere vatandaşlık verilir? Montenegro’da şirket kurmak ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Ekonomi 06.03.2022 - 11:22 06.03.2022 - 11:22 Serhat Karaman

Montenegro şirket yatırımı vatandaşlık almak isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği bir yöntemdir. Montenegro’da şirket kurarak vatandaşlık hakkı talep edilebilir. Şirket kurmak için hükümetin belirlediği şartlara uymak ve yasal çerçevede, denetlenebilir bir şirket açmak gerekir. Karadağ’da vatandaşlı kalmak için 18 yaşından büyük olunması ve ana vatandaşlık hakkından tamamen vazgeçmek (feragat etmek) gerekir. 

Montenegro’da şirket kuran kişilerin temel seviyede Karadağ’ın resmi dilini bilmeleri de bazen şart olarak gösterilebiliyor. Şirket açmak için olmasa da vatandaşlık şartlarından biri de Karadağ dilini bilmektir. Ayrıca vatandaşlık almak isteyen kişilerin Karadağ sınırları içerisinde bir suça karışmamaları ve kanunları ihmal etmemeleri de istenir. Montenegro’da şirket kurmak sadece yatırım yapmak değil aynı zamanda vatandaşlık ve oturma izni hakkı kazanmak anlamına da gelir. 

Montenegro’dan Vatandaşlık Alana Kadar Kaç Kere Ülke Dışına Çıkılır?

Montenegro oturma izni olanlar ülkeden kaç kere ayrılabilir sorusu sıklıkla yanıt aranan bir sorudur. Montenegro’da oturma izni olan kişilerin ülkeden ayrılması 1 yıl içerisinde sadece 1 aydır. Yılda 1 ay boyunca ülke dışına çıkabilirler ancak 11 ay boyunca Montenegro sınırları içerisinde olmaları talep edilir. Oturma izni olanlar tek seferde 6 ay boyunca ülkeden ayrılamaz. Aynı şekilde parça parça ayrılışların toplamı da 10 aya tekabül etmemelidir. 6 ay ve 10 aylık süreler ise beş yıl için geçerli olan toplam zamandır. Oturum izni olmasına rağmen bu kuraldan muaf olan kişiler de bulunur. Bu kişilerin ise sosyal statüleri nedeni ile muafiyetleri sağlanır ve muafiyeti veren Karadağ hükümetidir.

Şirket Sahibi Montenegro’dan Kaç Kere Ayrılabilir?

Yatırımcının Karadağ’dan ayrılması için diğer kişilerde olduğu gibi bir sınırlama bulunmaz. Yatırımcı olan kişi eğer ülkede şirket sahibi ise bu durumda istediği kadar ülkeye giriş çıkış yapabilir ve ülkeden ayrılabilir. Bu ayrılış tabii ki temelli bir ayrılık değildir. Karadağ’da oturma izni olan kişilerin ülkeden ayrılmaları çıkmaları için belirli gün sınırlamaları bulunur. Şirket sahipleri ve müdürler ise ilgili gün sınırında muaftır. 

Montenegro Oturma İzni Süresi 

Karadağ oturma izni süresi 1 yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Yılda bir defa yenileme işleminin muhakkak yapılması gerekir. Oturma izni başvurusunda gecikenler ve yenilemeyi atlayanlar cezai yaptırımlara maruz bırakılabilir. Dezavantajlı bir konuma düşmemek için Karadağ oturma izni süresini takip etmek ve her sene yenilemek oldukça önemlidir. 

Karadağ oturma izni başvurularının süresi ise 7 gündür. 7 gün içerisinde sonuç alınır ve başvuru sahiplerine belgeleri ile birlikte teslimat sağlanır. Oturma iznini gösteren belgenin kaybedilmemesi ve güvenli bir alanda saklanması da oldukça önemlidir. Karadağ oturma izni başvurularında eğer yoğunluk var ise 7 günlük süre 15 güne kadar çıkabilir. Hükümete bağlı uzatmalar da görülebilir ancak ortalama 7 iş günü içerisinde oturum izni başvurusu sonuçlanır. 

Montenegro’da Şirket Sahibinin Ailesi De Oturum İzni Alabilir Mi?

Montenegro şirket sahibi ve ailesine oturum izni verilir. Montenegro’da yatırım amaçlı şirket açan kişilere oturma izni ve ardından vatandaşlık verilir. Şirket sahibine sunulan birçok haktan şirket sahibinin eğer var ise eşi ve çocukları da yararlanabilir. Eşe de oturma izni ve ardından vatandaşlık verilebilir. Bunun sebebi ise hem aile birleşimi hem de yatırımdır. 

Montenegro’ya taşınacak olan şirket sahibi yatırımcıların çocuklarına da oturum izni verilir. Burada çocukların yaşları için herhangi bir alt ve üst sınırlama bulunmaz. Montenegro’ya taşınan bir şirket sahibinin çocuğu veya çocukları 18 yaşından büyük olabileceği gibi 18 yaşından da küçük olabilirler. Yaşa dair herhangi bir kural yer almamaktadır. Sadece bireysel başvurularda, başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması talep edilir. Montenegro’da şirket kurmak için 18 yaşından büyük olunması gerekir.

Karadağ’da Oturma İzni Hangi Amaçlar İçin Verilir? 

Haber

Karadağ’da oturum izni alma sebepleri ülke tarafından belirlenmiştir. Hükümet tarafından oturma izni verilen nedenler şu şekildedir: 

 • Medeni hal değişimi (aile birleşimi, evlilik)
 • Lise öğrenimi 
 • Yüksek öğrenim 
 • Öğrenci değişim programları 
 • Meslek programları ve mesleki eğitim programları 
 • Bilimsel araştırmalar
 • İnsani nedenler 
 • Dini nedenler (ve hizmetler)
 • Yatırım (şirket kurmak, ev satın almak ve yatırım yapmak)

Bu sebepler ile Karadağ’a yerleşmesi gereken kişilere oturma izni verilir.

Karadağ Vatandaşlığına Geçenler Ne Zaman Pasaport Alabilir? 

Karadağ vatandaşlığı için pasaportlar da vatandaşlık başvurusunun onaylanmasını takip eden 20 günlük süreç içerisinde kişiye teslim edilir. Kişinin adresine posta ile gönderilebileceği gibi başvuru merkezinden de bireysel müracaat ve kimlik kartı ile yeni pasaportun alınması mümkündür. Ortalama 20 gün içerisinde vatandaşlığı onaylanan kişilerin pasaportu hazırlanır ve görevliler tarafından teslim edilir. 
Pasaportu alabilmek için bazı temel bilgilerin karakola ya da polis merkezine teslim edilmesi gerekir. Bu belgeler arasında vatandaşlık belgesi (kimlik kartı), ikametgah belgesi, parmak izi, vergi, pasaport ve eyalet harç dekontu yer alır. Karadağ vatandaşlığına geçenler pasaport için en fazla 10 senelik başvuru yapabilir. 10 senenin ardından yeni pasaport için başvuru yapılması gerekir. Türkiye’de de benzer pasaport başvuru ve yenileme süreçleri bulunur. 

Montenegro’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Karadağ şirket kurma avantajları herkesin işine yarayacak düzeydedir. Karadağ’da şirket kuran kişiler eğer isterler ise açtıkları şirketi yıllık belirli bir miktarda ödeme yaparak pasif halde de tutabilirler. Aktif olarak çalıştırıldığında ise 10 yıl içerisinde vatandaşlık statüsüne geçiş yapılabilir. Montenegro’da şirket açmanın birkaç avantajı bulunur ve bu avantajlar şu şekildedir: 

 • Eğer şirket açan kişinin bir ailesi var ise ailesi de Montenegro’ya taşınabilir ve oturma izni alabilir. 
 • Düşük vergi oranlarından yararlanılabilir. 
 • Vergi teşvikleri ve muafiyetleri bulunur. 
 • Şirket pasif halde tutulabilir. 
 • 1 Euro minimum şirket açma sermayesidir. 
 • Ülkeden vatandaşlık alınabilir. 

Karadağ’da Şirket Açılan Sektörler 

Montenegro’da yatırım yapılan sektörlerin başında turizm ve denizcilik yer almaktadır. Turizm, denizcilik, madencilik v endüstri alanında çalışan bir şirket kurarak hükümetin vergi teşviklerinden yararlanılabilir. Karadağ’da açılan şirketler genellikle yukarıda belirtilen 4 sektöre göre şekillenir. Bu sektörlere bağlı çalışan alt dallarda da şirket açılabilir. Örneğin turizm kendi içerisinde farklı gruplara ayrılır. Turizm üreticisi olunabileceği gibi turizmi teşvik eden bir şirket açmak da olasıdır. 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin İstenen Belgeler

Karadağ’da şirket açma belgeleri hükümet ve görevli bakanlıklar tarafından belirlenmiştir. Karadağ’da şirket açmak isteyen kişilerin sunması gereken belgeler şu şekildedir: 

 • Adli sicil kaydı
 • İkametgah (Türkiye) 
 • Nüfus sureti 
 • Diploma 
 • Pasaport 
 • Biyometrik fotoğraf 
 • Kimlik 

Her bir belgenin aslı ya da noter onaylı kopyasının Karadağ’a sunulması gerekir. Karadağ bu belgeleri incelemeye alarak şirket başvurusunu değerlendirir. Eğer şirket kurma aşaması onaylanır ise Karadağ hükümeti tarafından 3 ila 4 hafta sonra çalışma izni gönderilir. Çalışma izni alındıktan sonra ise rahatlıkla oturma izni için de başvuru yapılır. Çalışma iznini gösteren resmi belge kişinin başvuru esnasında belirttiği adrese teslim edilecektir. Bu neden ile kişinin başvuruda doğru adresi beyan ettiğine emin olması gerekir. Montenegro’da şirket kurmak maliyetsiz bir işlemdir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@