Milyonları İlgilendiren Değişiklik! Nakit İhtiyacı Olanlara BES Çözümü

Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine para yatıran milyonlarca vatandaşı ilgilendiren değişiklikler gündeme geldi. Planlamalara göre acil nakit ihtiyacı olanlar BES hesabından kredi çekebilecek…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Bireysel emeklilik sistemi yani kısa adıyla BES, 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran katılımcıların emekli olmasını sağlıyor. Türkiye’de milyonlarca kişinin yararlandığı BES için yeni değişiklikler yapılacağı belirtildi. Eskiden BES hesabından para çekme hakkı yokken artık acil nakit ihtiyaçlarında nakit paranın çekilebilmesi için yeni çalışmalar yapılıyor. BES’teki değişiklikler milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Acil Nakit İhtiyaçlarında BES’ten Para Çekme Çözümü

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, BES hakkında planlanan yeni değişiklikleri yorumladı. Katılımcıların birikimlerinin tamamını alarak sistemden ayrılması ve tüm BES hakkını kaybetmesi yerine ihtiyaç durumunda birikimin bir kısmını kredi olarak kullanabilme imkanı tanınacak. Buna yönelik çalışmaların devam ettiğini açıklayan Türker Gürsoy, bu sayede konut edinme, evlilik, eğitim, iş kurma ve bedelli askerlik gibi önemli ihtiyaçlar için finansman sağlanabileceğini söyledi.

Gürsoy, ayrıca BES alanında önümüzdeki dönemde çeşitli sigorta ürünlerinin entegrasyonu yapılacağını müjdeledi. Bütünleşik sistemler ile BES katılımcılarının sayısını artırmayı planlayan yetkililer, sigorta ürünlerinin paket haline sunumunu gerçekleştirecek. Böylelikle cazip şartlar altında BES katılımcılarının tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir sistem elde edilecek.

BES’te Devletten Yüzde 25 Katkı

BES katılımcıları, aylık miktarlarda ödeme yaparken devlet bunlara yüzde 25 katkı yapıyor. Dolayısıyla ayda 100 TL ödeyen bir BES katılımcının hesabında 125 TL ekleniyor. BES hesabında toplanan paralar çeşitli fonlarda değerlendirilerek faydalanılıyor. Sistemde biriken para çekildiği zaman katılımcılara sunulan bazı haklar kayboluyor. Bu yüzden evlilik, iş kurma, bedelli askerlik parası, acil nakit ihtiyacı gibi durumlarda BES katılımcılarının eli kolu bağlanıyordu.

Ancak kısmi nakit çekme hakkı tanınmasına yönelik çalışmalar tamamlandıktan sonra devlet katkısı ve emeklilik hakkı korunacak. Yeni uygulama sayesinde vatandaşların tasarrufa erken yaşta başlaması teşvik edilecek. Emeklilik zamanı geldiğinde isteyen katılımcı maaş alırken isteyen de toplu parasını alarak sistemden çıkabiliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN