Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiriyor: Türkiye Emekliler Derneği Taleplerini Açıkladı

Emekli vatandaşlar şimdiden yeni yılda maaşlara yapılacak zam oranına kilitlendi. Ekim, kasım ve aralık ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra emekli aylıklarına yapılacak zam oranı kesinleşecek…

Ekonomi 19.10.2021 - 02:35 19.10.2021 - 02:35 Göksel Sarı

Türkiye’de milyonlarca emekli, yılda 2 kere yapılan zam sürecini yakından takip etmeye devam ediyor. Enflasyon oranları ile belirlenen emekli maaşı zamlarından ilki 2022 Ocak ayında duyurulacak. Bu zamda 6 aylık enflasyon oranına bakılacak. 3600 Ek gösterge çalışmaları masaya yatırılmışken Türkiye Emekliler Derneği’nden de yüksek maaş talebi gelmesi dikkatleri çekti. Derneğin talepleri emekli vatandaşlar tarafından da büyük destek gördü.

Emekli Aylığı Hesaplamasında Yeni Talepler

TÜİK, geçtiğimiz günlerde 3 aylık enflasyon oranını açıkladıktan sonra gözler emekli maaşlarına yapılacak Ocak ayı zammına çevrildi. Türkiye’deki milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bu gelişmeyle birlikte Türkiye Emekliler Derneği de harekete geçti.

Öncelikle asgari ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu primi yatan çalışanlar, emekli olduklarında asgari ücretin çok altında aylık alıyor. Emekli aylığı hesaplamasında gösterge sistemine geçilmesi gerektiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği, alt sınırda da yeni taleplerde bulundu. Buna göre mevcut düzende yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e çıkarılması talep edildi.

Çalışma Bakanı Bilgin’den Önemli Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun toplantısında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin açıklamasında şunları söyled: “Hem sendikalar kanunumuz hem iş kanunumuz hem de toplu sözleşme kanunumuz. Bütün bu mevzuatı yenilememiz lazım. Örgütlenme özgürlüğünün önünü açmamız lazım, hızlandırmamız lazım. Burada bazı sorunlar var. Boşluklar var, o boşluklar Yargıtay kararlarıyla dolduruluyor. Onlar da kendi açılarından kararlar veriyorlar. Mevzuatın eskiliği nedeniyle birtakım sorunlar oluyor. Örgütlenme özgürlüğünün önünü açtığımızda kayıt dışıyla mücadelede ciddi bir mesafe alırız.”

Örgütlenme özgürlüğünün önü açıldığında kayıt dışıyla mücadelede ciddi bir mesafe alınacağını kaydeden Bakan Bilgin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Önümüzdeki günlerde sendikal örgütlenmesi olan, sigorta ve vergi borcu olmayan işletmelerimize Beyaz Bayrak Ödülü vereceğiz. 'Burada işçiler örgütlüdür, burada örgütlenme özgürlüğü gerçekleşmekte, burada işletme, işçilerin sağlık sigortası primini yatırmaktadır' mesajını içeren bir Beyaz Bayrak uygulamasını başlatacağız.”

Gelişmelerden Haberdar Olun

@