Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan yeni bir yazılı açıklamaya göre milyonlarca vatandaş yapılandırma işlemleri için kuruma müracaat etti. Vergiler ve bazı borçların yapılandırılmasına yönelik düzenlemeleri içeren ve Haziran ayında yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında 30 Eylül’de son başvurular alınmıştı. 2021 Nisan ayı ve öncesine ait kesinleşmiş tüm SGK primleri, GSS, malullük, iş kazası vb. birçok hizmetten doğan borç, ceza ve vergilerin yapılandırılmasına ilişkin 1 milyon 190 bin kişinin başvuru yaptığı belirtilmişti.

Taksit Ödemelerinde Son Gün 30 Kasım

SGK borçlarına ilişkin yapılandırma hizmetlerine başvuru yapan vatandaşların ilk taksit ödemeleri için son tarih 30 Kasım 2021 olarak belirlendi. Milyonlarca vatandaşın başvuru yaptığı yapılandırma kapsamında vatandaşların ikinci taksit ödemelerini ise 31 Aralık’a kadar yapmaları gerekecek. Ayrıca taksit ödemelerini yapmayan kişilerin yapılandırmaları da bozulacak.

SGK prim borçlarından vergilere kadar birçok hizmetine yönelik vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırmalarını sağlayan kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, yapılandırma başvurusunu yapan ve bu haktan yararlanmak isteyen vatandaşların taksit ödemelerini geciktirmeleri halinde yapılandırmaları da bozulacak. 

SGK Yapılandırma Taksiti Nereden Ödenecek?

SGK yapılandırma başvurusunda bulunan kişilerin ilk taksitleri için son ödeme tarihi 30 Kasım 2021 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar hesaplanan yapılandırma taksitlerine göre, yapılandırılmış prim borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar e – Devlet üzerinden veya SGK ile anlaşmalı tüm bankalar aracılığıyla taksitlerini ödeyebilecekler. Öte yandan ATM veya internet ve mobil bankacılık araçları kullanılarak da SGK ile anlaşmalı bankalar üzerinden tüm vatandaşlar SGK ödemelerini kolayca yapabilecek. İkinci taksit ödemeleri ise 31 Aralık’a kadar yapılabilecek.

İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak

SGK Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Haziran ayında yürürlüğe giren ilgili kanun kapsamında vatandaşların 30 Eylül’e kadar borç yapılandırma işlemleri için SGK’ya başvuru yapmaları gerekiyordu. Bu kapsamda toplamda 1 milyon 190 bin kişinin başvuru yapığı SGK tarafından yapılan yazılı açıklamada belirtildi.

GSS borçlarında herhangi bir yapılandırma başvuru yapılmadan otomatik olarak yapılandırma yapılırken diğer borçluların SGK il ve ilçe müdürlükleri üzerinden yapılandırma için başvuru yapmaları gerekecek.