Milyonlarca Tüketiciyi İlgilendiren Karar! Yargıtay Açıkladı! Bankaları Artık O Ücreti Alamayacak!

Yargıtay kararını verdi. Sevinen taraf tüketiciler oldu. Yargıtay kararını açıkladı.

Finans 06.10.2021 - 21:39 06.10.2021 - 21:39 Göksel Sarı

Milyonlarca tüketiciyi çok yakından ilgilendiren karar açıklandı. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, daha önceden ücrete tabi tutulan bankalarda hesap açma ve kapatma işlemleri ile hesap cüzdanı yadıma işlemlerinde artık herhangi bir ücret alınamayacağına hükmetti. Bu durumda ortaya çıkan bazı mağduriyetlerde ortadan kaldırılmış olacak. 

Hakem Heyeti Talebi Reddetti

Yıllardır kullanılmayan veya unutulmuş olan banka hesabını kapatmak isteyen tüketici, bankanın bu hesap kapatma işlemine karşılık para istemesi ile şaşkınlığa uğradı. Bankanın istediği hesap kapatma ücretini olan 10 lirayı ödeyen tüketici, ardından bu olayı Tüketici Hakem Heyetine taşıdı. Heyet ise verdiği karar ile tüketicinin talebini reddetti. Bu durumda bir hukuksuzluk olduğunu düşünen tüketici, olayın peşini bırakmadı ve bu sefer 1. Tüketici Mahkemesine başvuruda bulundu.

Daha önce yapmış olduğu Tüketici Hakem Heyeti başvurusunun reddedilmesi kararının iptalini isteyen tüketici, banka tarafından şahsından istenilen hesap kapatma ücreti, hesap işletim ücreti, revizyon ve aidat adı altında kesilen ücretlerin kendisine iade edilmesini talep etti.

Mahkeme Ücret İadesine Karar Verdi

Mahkeme ise dava edilen banka tarafından düzenlenen yönetmelikteki  “Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdıma işlemlerinden her hangi bir ücrete alınmaz” ifadesine dikkat çekti. Mahkeme bu yöneltmeli sonucu tüketiciyi haklı bularak, bankanın tahsil edilen 10 liralık hesap kapama ücretini tüketiciye iadesine karar verdi.

Emsal Karar Niteliğinde.

Bu karar ile hesap açma ve kapama sırasında alınan ücretlerin bir yasal dayanağı olmadığı bizzat bankalar tarafından hazırlanan yönetmeliklerde belirlendiği ortaya çıktı. Bu durum kapsamında bankalara bu şekilde ücret ödeyen tüketiciler bu ücretlerin geri iadesini isteyebilecekler. Mahkemenin verdiği bu karar emsal niteliği taşıması ile diğer tüketiciler tarafından delil olarak kullanılabilecek. Bu karara istinaden bankalara başvurarak hesap açma ve kapama ile hesap cüzdanı yazdırma işlemi sırasında alınan ücretlerin iadesi zorunlu kılındı. Hakimin verdiği bu karar da ise banka yönetmeliğinde bulunan açık ifadeli düzenlemenin etkisi büyük oldu.