Milyonlarca Kişiyi Yakından İlgilendiren Açıklama Geldi! Yüzde 20 Oranında Zam Kapıda!

Koronavirüs salgını tedavisinde ortaya çıkmış olan özel sağlık sigortasının önemi tartışılırken bu süreç içerisinde sağlık sigortaları için yeni zammın gündeme taşındığı belirlendi.

Ekonomi 27.09.2021 - 16:55 27.09.2021 - 16:55 Serhat Karaman

Koronavirüs salgını ile birlikte özel sağlık sigortasının önemi bir kez daha gündeme geldi. Bununla birlikte sigorta şirketleri tarafından hastanelere yapılan ödemelerin miktarının giderek yükseldiği belirlendi. Özel hastanelere bu süreçte 50 bin kişi için sigorta şirketlerinin yapmış olduğu ödeme miktarı 356 milyon liraya kadar yükseldi.

Özellikle koronavirüs salgınının başladığı ilk günden bu yana sigorta şirketlerinin yapmış olduğu ödeme miktarı giderek yükselmeye başladı. Bu ödemeler özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olarak ikiye ayrılıyor. Bununla birlikte tamamlayıcı sağlık sigortası ödemelerinin miktarının daha düşük olduğu belirtildi.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI DAHA YÜKSEK!

Özel sağlık sigortası üzerinden bu süreçte tedavi gören 50 bin kişinin olduğu belirlendi. Bunlardan 21 bini kadın, 29 bini ise erkeklerden oluşuyor. Özel sağlık sigortası olanların aynı zamanda yaş dağılımı da değişiklik gösteriyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ödemeleri ise daha az miktarlar olarak belirlendi. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortası üzerinden ayakta ve yatarak yapılan tedavilerde devlet fark ücretini tamamladığını duyurdu. Bu yüzden sigorta şirketleri SGK’nın tamamlayıcı olması nedeniyle daha az bir ücret ödemiş oluyorlar.

ÖZEL SAĞLI SİGORTASINDA FİYAT ARTIŞI GELİYOR!

özel sağlık sigortası

Salgının yeni dönemde özel sağlık sigortası kapsamına alınması fiyatlarda bazı artışların yaşanmasına neden oldu. Bu fiyat artışları sigorta şirketine göre de değişiklik gösteriyor. Şimdilik fiyat artışı ortalaması yüzde 15 ile yüzde 17 arasında değişiklik gösteriyor.

Enflasyonun da devreye girmesi ile birlikte ilerleyen günlerde fiyat artışının yüzde 20 oranında artış göstermesi bekleniyor. Bu durumda milyonlarca kişiyi doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileyecek gibi görünüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@