Milyonlarca Emekliye Zam Müjdesi! Maaşlara 634 TL Zam Gelecek Mi?

2022 yılına yaklaşık 2 ay kalırken emekliler yılbaşında maaşlarına alacakları zam hakkındaki gelişmelere odaklandı. Yılda 2 kere zam alan emekli aylıklarına ocak ayında 634 TL zam gelebilir…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaşı ilgilendiren emekli aylıklarına zam konusu, gündemden düşmüyor. Emekliler yılda 2 kere maaşlarına zam alırken bu zam oranının belirlenmesinde açıklanan enflasyon verileri önemli rol oynuyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre önümüzdeki ayların hesaplamaları da şimdiden yapılmaya başlandı. Merkez Bankası’nın tahminleri gerçekleşirse, emekli maaşı alanlara 634 TL zam gelebilir.

SSK ve Bağkur Emekli Maaşlarına Yüzde 8.46 Zam Kapıda

TÜİK, temmuz, ağustos ve eylül ayı enflasyon rakamlarını duyurmuştu. Buna göre emekli maaşlarına 2022 yılı ocak ayında yapılacak zam için 3 ayın enflasyon verilerine daha ihtiyaç var. Zam oranının net bir şekilde açıklanabilmesi için ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyon verilerinin duyurulması bekleniyor.

TÜİK’in duyurduğu son enflasyon rakamlarından oluşan tabloya bakıldığında emekli aylıklarına ocak ayında yapılacak zammın ilk sinyalleri ortaya çıktı. Ocak ayındaki zam için TÜFE’ye göre yüzde 4.23 hesaplanırken, enflasyon tahminlerine göre zam oranı yüzde 8.46’ya kadar çıkacak.

SSK ve Bağkur Emekli Maaşları Ne Kadar Artacak?

Milyonlarca emekli 2022 Ocak ayında maaşlara yapılacak zammı konuşmaya başladı. 021 yılı sonunda 6 aylık enflasyon rakamları açıklanacak ve zam da buna göre belirlenecek. TÜİK tarafından şimdiye kadar açıklanan enflasyona göre SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşında 317 TL civarında bir artış yapılacak. Bu sayede en yüksek emekli aylığı 7 bin 492 TL’den 7 bin 809 TL’ye çıkacak.

Eğer Merkez Bankası’nın beklentilerine uygun enflasyon rakamları gelirse, bu sefer maaşlara yüzde 8.46 oranında bir zam yapılacak. Bu beklenti gerçekleşirse emekli maaşlarından en yüksek aylığa 634 TL artış yapılacak ve 8 bin 126 liraya yükselecek. Öte yandan zam oranı yüzde 8.46 olursa, ocak ayında 1500 TL alan bir emeklinin maaşı 1626 TL’ye yükselecek.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN