Milyonlarca Asgari Ücretli için Yeni Maaş Tahmini! Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

Ocak ayında asgari ücretliler için zam oranları belli olacak. Şimdiden görüşmeler başlamışken asgari ücret zammı hakkında tahminler de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ekonomi 27.09.2021 - 13:18 27.09.2021 - 13:18 Serhat Karaman

Pek çok çalışan aldığı maaş ile ay sonunu getirmek konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Üst üste gelen zamlar vatandaşın belini bükerken, maaşlara yeterli derecede zam gelememiş olması yaşanan zorluğun derecesini artırmaya devam ediyor.

Günümüzde özellikle asgari ücret ile geçinmek neredeyse imkansız. Yaşam standartlarının sabit kalması beklenirken pek çok vatandaş için sürekli olarak düşmeye devam ediyor. Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi bu süre. İçerisinde geçim sıkıntısı ve endişesi yaşamaya devam ediyorlar.

ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNLERİ ORTAYA ÇIKTI

asgari ücret

2022 yılında Ocak ayında asgari ücret için zam tahminleri yapılmaya başlandı. Bu tahminlerden bazıları asgari ücretli çalışanları oldukça heyecanlandırıyor gibi görünüyor. 2021 yılında asgari ücrete net 500 liralık bir zam yapılmıştı. Bu zammın ardından güncel asgari ücret 2 bin 825 lira oldu.

Ekonomi uzmanları yapmış oldukları tahminler sonrasında 2022 yılı asgari ücret zam tahminlerini dile getirmeye başladılar. Bu tahminlere göre asgari ücret zammının brüt 3 bin 943 lira, net asgari ücret tutarının ise 3 bin 224 lira olması bekleniyor. Ancak bunlar sadece tahmin olarak ifade edilirken henüz rakamlar konusunda kesin bir açıklama olmadığı ifade ediliyor.

KESİN ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kesin rakamların belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklama yapılması beleniyor. Komisyonun yapacağı toplantıların ardından görüşmeler, her detayı ile ele alınıyor.

Görüşmelerin ardından ortak bir şekilde belirlenen kesin zam miktarları hükümet tarafından Aralık ayında vatandaşa duyuruluyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@