Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından başlatılan 250 bin sosyal konut projesinde başvuru rekoru kırılmıştı. Yoğun başvuru sonucunda ilk etapta 100 bin olarak duyurulan sosyal konut projesi 250 bin konuta, 100 bin olarak ilan edilen ilk evim arsa projesi 1 milyona yükseltilmiş, başvuru sahiplerine devlet güvencesi ile kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunulmuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamasında "Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, tüm şartları yerine getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında, bu rakamların daha da artacağı açıktır" diyerek son başvuru sayısını ilan etmişti. 

TOKİ'NİN 250 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK, TESLİM EDİLECEK?

TOKİ tarafından inşa edilecek 250 bin sosyal konut projesini 2 sene içerisinde tamamlayarak hak sahiplerine teslim edeceklerini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan "Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan konut sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz" diyerek süreçte konut sayısının artacağını söyledi. 

0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak! 0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak!

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ TARİHLERİ 2022 - 2023 NE ZAMAN AÇIKLANACAK, TOKİ'NİN KURA ÇEKİLİŞİ HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

Başvuru sayısı rekor kıran projede kura çekiliş tarihleri de merak konusu olurken TOKİ tarafından yapılan ilk açıklamada 3 projede de son başvuru tarihinin dolması ile beraber başvuru listelerinin hazırlanacağı, 7 Kasım tarihi sonrasında bu çalışmalara başlanacağı belirtildi. TOKİ 250 bin sosyal konut projesi kura çekimi tarihleri il il sıralı tam liste için en geç Aralık ayının ortasına kadar hazırlanacak.

Planlanan program kapsamında çalışmaların devam etmesi durumunda ise hak sahipleri 2023 yılının Mart ayı sonuna kadar illere göre kademeli olarak yapılacak olan kura çekimleri ile belirlenecek. En çok başvuru yapılan illere öncelik verilecek ve bu illerde kura çekimleri ilk yapılacak.