Mevduat Faizine Stopaj İndirimi! Bankada Yatırımı Olanlar Dikkat!

Yatırımların mevduat hesaplarında tutan yatırımcılar için önemli bir haber geldi. Merak edilen haberin detayları..

Ekonomi 29.09.2021 - 14:30 29.09.2021 - 14:30 Serhat Karaman

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren haber geldi. Geçtiğimiz 2020 yılı Ekim ayından mevduat faizi stopajlarında bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişiklik sonucu mevduat faizinde stopaj indirimine gidildi.

Bu indirimin içeriğinde ise bazı detaylar yer aldı. Mevduat faizi için stopaj indirimi 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15’den yüzde 5’e, 1 yıla kadar olan hesaplarda yüzde 12’den yüzde 3’e 1 yıldan uzun vadeli olan hesaplarda ise yüzde 10’dan yüzde 0’a indirilmişti Stopaj indiriminin geçerli olacağı son gün ise 30 Eylül 2021 olarak belirlenmişti Bu kapsamda uygulanan indirimlerin süresi yarın itibari ile doluyor.

İndirim Devam Edecek mi?

Mevduat faizine uygulanan stopaj indirimi 30 Eylül’de sona eriyor. Bu haber ile beraber  yatırımını banka mevduat hesabında Türk Lirası olarak tutan yatırımcının dikkati bu kararın uzatılıp uzatılmyacağına odaklanmış durumda. Sabah Gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör bu konu hakkında yaptığı araştırmasında bu stopaj indiriminin daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir kaç kez uzatıldığını belirtti. Kendisinin kaynaklarından edindiği bilgilere dayandırdığı haberinde ise bu mevduat faizindeki stopaj indiriminin bir süre daha devam edeceği yönünde görüşlerin olduğu.

Yatırımcı Kararı Bekliyor

Piyasa uzmanlarının değerlendirmesine göre ise bu stopaj indirimlerinin devam ettirilmesi konusu uzun süredir Hazine ve Maliye Bakanlığının gündeminde olduğu ve en azından yılbaşına kadar bu  indirimlerin uygulanmaya devam edeceğim belirtiliyor. Bu indirimlerle beraber daha rahat yatırım imkanı bulan mevduat hesabı yatırımcıları ise kararın kesinleşmesini heyecanla beklenmekte.

Yatırımların Yüzde 45’i TL

Merkez Bankasının son açıkladığı verilere göre, bankacılık sektöründe toplam Türk Lirası ile yapılmıs mevduat yatırımlarının miktarı 1.8 trilyon lira. Uygulamanın başladığı Ekim 2020’ye göre gözle görülür bir TL yatırım artışı var. Ancak bu artışa rağmen banka mevduat hesaplarında bulunan toplam yatırımın yüzde 45’i TL bazında geriye kalan yüzde 55’lik kısım ise yabancı para birimleri ile yapılmış yatırımlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@