Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB 2022 yılı Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları yayımlandı. Yayımlanan anket sonuçlarına göre ekonomistlerin dolar kuru tahmini ve enflasyon beklentisi rakamları ne yazık ki yükselişini sürdürdü. 

Piyasaya yön veren en önemli anket çalışmaları arasında gösterilen Piyasa Katılımcıları Anketi İstatistikleri her ay TCMB Merkez Bankası Veri Yönetimi ve İstatistikleri Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor. Hazırlanan anketler aylık olarak açıklanıyor. Bu ankette en çok takip edilen 2 veri ise ekonomistlerin dolar kuru tahmini ile enflasyon beklentisi olarak öne çıkıyor. 

MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR KAÇ TL?

Ekim ayında Merkez Bankası tarafından reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile ekonomistlerden oluşan 42 katılımcının ortak yanıtları üzerinden dolar kuru tahmini ve piyasanın enflasyon beklentisi verisi hesaplandı. Ankete katılan ekonomistlerin açıklamış olduğu rakamlardan oluşan medyan beklenti ile TCMB Merkez Bankası 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi Ekim 2022 döneminde yine yükseliş gösterdi. Bir önceki anket dönemi olan Eylül ayı anketinde 19,51 TL olarak açıklanan dolar kuru tahmini Ekim ayında yükselişle 19,82 TL olarak ilan edildi. 

anket

2023 YILINDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR, DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan faiz artırımı kararı ile şahin agresif sıkılaşma mesajları dolar endeksini küresel piyasalarda yükseltmeye devam ederken güçlenen dolar kuru TL karşısında da değer kazanmıştı. Merkez Bankası'nın aynı dönemde faiz indirimi yapması ve yükselen enflasyon rakamı ile Türk Lirası süreçte negatif ayrışmış ve dolar karşısında en çok değer kazanan para birimleri arasında ilk sıralarda yer almıştı.

merkez bankası anketi

Dolar kurunda Ekim ayında 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi ise sırası ile 22,07 TL ve 23,61 TL olarak ilan edildi. Söz konusu rakamlar Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete katılan finansal kurumların temsilcileri ve ekonomistlerin vermiş olduğu rakamlardan derlenirken rakamların ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Hesaplamalar her ay kamuoyuna açıklanan eski ismi ile beklenti anketi yeni ismi ile piyasa katılımcıları anketi ile duyuruluyor.