Merkez Bankası Paraları Değiştirdi! Yeni Paralar Bugün Kullanıma Geçiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 20 ve 5 liralık banknotların değişmesine karar verildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türk lirası banknotları üzerinde bir süredir yapılması beklenen değişikliklerin bugün itibariyle hayata geçirilmesine karar verildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

Türk lirası banknotları üzerinde yapılması planlanan değişiklik bugün sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen hayata geçirilmiş oldu. Konu hakkında geniş çaplı bir duyurunun paylaşıldığı öğrenildi.

20 LİRA VE 5 LİRA BANKNOTLAR DEĞİŞİYOR

Paralar Değişti! Yeni Paralar Bugün Kullanıma Geçiyor2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamalar sonrasında 20 lira ve 5 liralık banknotların bugünden itibaren değiştiği ve yeni banknotların tedavüle girdiği belirlendi.

Resmi Gazete’de konu hakkında bir duyuru yayınlandı. Yayınlanan bu duyuru ile birlikte 1211 sayılı Kanun çerçevesinde bankaya dayandırılan yetki sonrasında E9 Emisyon Grubu V. Tertip olarak ifade edilen 20 lira ve 5 liralık banknotların tamamen değişmesine karar verildi.

29 Eylül 2021 tarihinden itibaren ise yeni tasarlanıp basılan 20 TL ve 5 TL değerindeki banknotların tedavüle gireceği belirlendi. Eski banknotlar ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman paraların üzerinde bulunan imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte aynı zamanda 20 TL için Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen’e ve 5 TL üzerinde bulunan imzalar ise Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak.

Paraların boyutu, görünümü ve tasarımı konusunda ise eski tertiplerle tamamen aynı olduğu ve bir farkın bulunmadığı belirlendi. Tüm bunların üzerine 100 lira ve 50 lira banknotlar hakkında daha sonra bir duyuru ve açıklama yapılması bekleniyor.  

HABERİ PAYLAŞ: