Merkez Bankası Faiz İndirirse Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Ekim Perşembe günü politika faizinde alacağı kararı açıklayacak. Kritik toplantı öncesinde bankalardan kredi kullanmak isteyenler faiz oranlarını araştırıyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ay olduğu gibi ekim ayında da Para Politikası Kurulu toplantısı yapacak. Eylül ayında yapılan toplantıda faizler 100 baz puan geri çekilerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 18 seviyesine indirilmişti.  Kamu ve özel bankalardan kredi çekmek için bekleyen vatandaşlar, yarın açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandı.

MB Faiz Kararı Banka Kredilerini Nasıl Etkiler?

Ekonomistler, MB toplantısında politika faizinde indirim yapılacağı yönündeki beklenti anketlerini yayınladı. Anketlerin büyük bir çoğunluğunda ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapacağı belirtiliyor. Faiz kararında 50 veya 100 baz puanlık bir indirim yapılması, bankalardan çekilecek kredilerin faiz oranlarını da etkileyecek.

“Merkez Bankası faiz indirince banka kredi faiz oranları düşer mi?” sorusu vatandaşların en çok araştırdığı konulardan biri haline geldi. Yarın açıklanması beklenen faiz kararında indirime gidilmesi durumunda bankaların sunmuş olduğu tüketici kredilerinin faiz oranları da değişecek. Bu yüzden pek çok vatandaş, bankalardan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi çekmeden önce MB faiz kararının açıklanmasını bekliyor.

Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Ne Olur?

Merkez Bankası geçtiğimiz ay verdiği kararla 100 baz puan faiz indirimi ile politika faizi oranını yüzde 19'dan yüzde 18'e çekti. Şimdi de bunun bir devamının gelmesi ve 21 Ekim Perşembe günü yapılacak toplantıda faiz indirimi kararı çıkması bekleniyor. Merkez Bankası faiz indirirse ev, konut, ihtiyaç, araç, arana kerdi faizleri düşer mi?

21 Ekim Perşembe günü saat 14:00’te açıklanması beklenen faiz kararında indirim olursa, bankaların da konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları düşecek. Fakat kamu ve özel bankaların faiz indirimi hemen gerçekleşmiyor. Faizin piyasa tarafından benimsenmesinden sonra bankalar faiz indirim oranına göre tüketici kredilerinde faiz oranlarını değiştirebilir.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN