Merkez Bankası Faiz İndirecek Mi? Finans Otoriteleri Beklenti Anketlerini Yayınladı

Türkiye'de büyük bir tartışma konusu olan politika faizi hakkında Merkez Bankası yarın toplanacak. Finans otoriteleri, Merkez Bankası'nın yarınki toplantıdan faiz indirimi kararı çıkacağını öngörüyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Son dönemde döviz kurunun hızlı bir şekilde yükselmesi, yarın düzenlenecek olan Merkez Bankası toplantısını daha da önemli bir hale getirdi. Piyasalarda ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay başlattığı faiz indirimlerine devam edeceği öngörülüyor. Finans dünyasının merakla beklediği faiz kararı hakkında otoriterler de beklenti anketlerini yayınladı. İşte önemli kurumların politika faizindeki değişiklik beklentileri…

Reuters ve Bloomberg Beklenti Anketleri Açıklandı

Merkez Bankası’nın düzenleyeceği toplantı öncesinde piyasalarda yapılan anketler genellikle faiz indirimi kararı çıkacağını düşünüyor. Merkez Bankası’nın 50 ya da 100 baz puanlık indirim kararı vereceği beklentisi, döviz kurunda da hareketlilik yaratıyor. Reuters’in düzenlediği ankete katılan 21 piyasa temsilcisinin 10’u 50 baz puanlık indirim, 10’u 100 baz puanlık indirim beklediğini açıkladı. Sadece 1 katılımcı ise politika faizinde indirim beklemediğini kaydetti.

Bloomberg’in 17 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette de benzer sonuçlar çıktı. 17 kurumdan 10’u 50 baz puanlık indirim beklerden 3’ü 100 baz puanlık indirim olacağını belirtti. Sadece 4 kurum faizin sabit bırakılacağına dair görüş bildirdi. Her iki ankette de piyasaların yıl sonuna kadar faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi hakim olduğu görüldü. Piyasalara göre Merkez Bankası 2021 yılı sonuna kadar 15 ila 16.5 faiz oranları arasında bir seviyeye kadar indirim yapabilir.

Faizler İndirilirse Döviz Kurları Nasıl Etkilenir?

Eylül ayında sürpriz bir kararla faiz indirimine giden Merkez Bankası, son dönemde üst yönetiminde yaşanan görevden almalarla birlikte piyasaları şaşırttı. Manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona odaklanan Merkez Bankası’nın faizi düşürme sinyalleri verdiği biliniyor.

Bu hafta 9.30 TL ile 9.40 TL arasında gidip gelen dolar fiyatının son yükselişinde 50 baz puanlık indirim beklentisinin olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla Merkez Bankası 50 baz puan indirim yaparsa dolar kuru yakın seviyelerde hareketlilik yaşayabilir. Uzmanlar, 100 baz puan ve üzeri bir indirim yapılması halinde dolar/TL paritesindeki yükselişin devam edeceğini düşünüyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN