Merkez Bankası Ekim 2021 PPK Faiz Kararı İçin Toplanacak! Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Piyasalar artık Merkez Bankası’nın ekim ayı içerisinde açıklayacağı yeni faiz kararına odaklanmış durumda.

Ekonomi 13.10.2021 - 11:10 13.10.2021 - 11:10 Göksel Sarı

Ekim ayı içerisinde yapılacak Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından Merkez Bankası'nın ekim 2021 faiz kararı belli olacak. Piyasaların merak ettiği konuların başında ise faiz indiriminin devam edip etmeyeceği.

Geçen Ay 100 Baz Puan Düşürüldü

Merkez bankası Eylül 2021 toplantısında piyasaları ve yatırımcıları yakında etkileyecek bir karar imza atmıştı. Daha önceki 6 toplantısında faizleri sabit tutan Merkez Bankası, eylül ayı Para Politikaları Kurulu toplantısı sonrasında ise yüzde 19 olan faizleri 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti. Bu kararın ardından 6 ay sonra ilk kez faizlerde değişiklik yapılmış oldu. Piyasa uzmanlarının çoğunun beklemediği bu karar sonrası dolar ve altında fiyat artışları görüldü.

Dolardan Rekor Gelmişti

Özellikle içi piyasası derinden etkileyen Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrası dolar rekor kırdı. Önce 8.96 lira seviyesine çıkan dolar son olaran 9.02 lira seviyesinden piyasalarında işlem görerek Cumhuriyet tarihinde ilk kez 9 liranın üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın yeni bir faiz indirim kararı alması beklentisi piyasalara hakim olmaya başladı.

Ekonomistlerin görüşüne göre, geçen 2 ay içerisinde Merkez Bankası Başkanı şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyona odaklanma açıklaması ve ardından verilen faiz indirimi kararı piyasalarda bazı tedirginlikler yaratarak yabancı yatırımcının çıkışına neden oldu. Piyasaların bu durumdan etkilenmesi ile de dolarda rekorlar gelmeye başladı.

Bu Ayki Toplantının Tarihi Belli Oldu

Merkez Bankası Ekim ayının 21’in de yeni faiz kararını açıklayacak. Para Politikaları Kurulunun toplantısının hemen ardından faiz kararının kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Saat 14 civarında açıklanmsı  beklenen karar ile pyasalarda dalgalı hareketliliklerin görülebileceği görüşü hakim olmuş durumda. Perşembe gününe denk gelen toplantı da alınacak yeni bir faiz indirimi kararı iç piyasada altın ve doların seyrini de etkileyebilir. Ekonomi uzmanları sert bir indirim kararı alınır ise bu durumda döviz kurlarının hareketini dikkatle izlemek gerektiğini belirtiyor.