Memurun Fazla Mesai Ücretinde Değişiklik Yapıldı! İşte 2022 Fazla Mesai Ücreti…

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifine göre devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretlerinde değişikliğe gidildi. Milyonlarca memuru yakından ilgilendiren gelişmeler haberimizde…

Ekonomi 19.10.2021 - 22:39 19.10.2021 - 22:39 Göksel Sarı

Memurların dikkatle takip ettiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 20 Ekim Çarşamba günü toplanacak. Yarın gerçekleştirilecek toplantıda devlet memurlarına saat başına fazla mesai ücretleri öderken farklı tarife uygulanacak. Yeni yılda 30 kuruş zamlanan fazla mesai ücretleri 2 lira 70 kuruşa yükselecek. Buna göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren memurların saat başı fazla çalışma ücreti yüzde 12.5 oranında artmış olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Toplanıyor

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personel ve makam şoförleri ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarındaki şoförlere de ayda 60 saati geçmemek kaydıyla mesai ücreti ödenecek. Bu mesai ücretlerinin tutarı 2022 yılında 2.54 TL yerine 2.85 TL olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin ardından hazırlanan 4'üncü bütçe olan 2022 bütçesi yarın görüşülecek. Meclise sunulan bütçe, merkezi yönetim bütçesi kapsamında 224 kamu idaresinin bütçelerinden oluşuyor. Bu görüşmelere TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 20 Ekim Çarşamba günü başlanacak. Bakanlık bünyesinde çalışan memurlar dışında diğer memurların da mesai ücretlerine belirli oranda zam yapıldı.

Diğer Fazla Mesai Ücretleri Belli Oldu

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelin fazla mesai ücretleri de gündeme geldi. Kendilerine izin verilme imkanı bulunmayan bu personele ayda 90 saati aşmamak kaydıyla yeni yılda 2.70 TL ek çalışma ücreti ödemesi yapılacak. Teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla mesai için saat başına 6.45 TL ödenecek. Bu memurlar da ayda 100 saati geçmemek kaydıyla ödeme alacak.

Yurt İçi Gündelik Tutarı Değişti

Harcırah Kanunu kapsamında memurlara verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da 2022 yılında değişiklik gösterecek. Buna göre yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 80,50 liradan 100 liraya çıkacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@