Binlerce taşeron işçi kendilerine verilen kadro sözünün tutulmasını beklerken konu hakkında yeni son dakika açıklaması Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın yaptığı açıklamasında "Sözleşmeli istihdam ara yol olmaktan ana yol olmaya dönüştü. Aynı işi yapan hem memur hem işçi, süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli gibi ayrımlar ortadan kalksın. Kamuda bu anlamda bütünlük sağlanabilsin" diyerek kamuda ayrım düzeninin sona erdirilmesini bir kere daha gündeme taşıdı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamasında taşeron işçilere kadro konusunda dün ilk kez kesin tarih vermiş ve Kasım ayının sonuna kadar beklenen düzenlemeyi hayata geçireceklerini söylemişti. Taşeron işçilerin kadroya girmeleri durumunda hangi işçilerin kadro alacakları da merak konusu olmuştu.

90 BİN TAŞERON KİMLERİ KAPSIYOR?

Söylemedi demeyin, kriz kapıda! Başarılı ve uzman ekonomist Selçuk Geçer uyardı! Söylemedi demeyin, kriz kapıda! Başarılı ve uzman ekonomist Selçuk Geçer uyardı!

90 bin taşeron işçi konusunda yeni açıklama ise TRT Haber canlı yayınında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın yaptığı açıklamasında "Kamuda kadroya geçişte 3+1 sistemine döndük. 550 bin kişiyi kapsayan bir kitleden söz ediyoruz. Ekim ayı içerisinde genel memnuniyeti oluşturacak bir çözüm bulacağız. Ekim ayı içinde bu iş bitsin istiyoruz.

Bu tartışmayı bitirmek ve kamuyu bir bütün olarak görmek lazım" diyerek düzenlemeden etkilenecek kişi sayısını 550 bin olarak duyurdu. Bir önceki sözleşme döneminde kadroya geçirilen taşeron işçilerin dışında kalan herkesin yeni düzenlemeye dahil edilmesi talep edilirken şehir hastanelerinde çalışan isimlerin de bu düzenlemeye alınıp alınmayacağı merak konusu oldu.