Üst üste gelen zamların ardından enflasyon oranıyla doğru orantıda asgari ücrete de zam uygulanmıştı. Son olarak Temmuz ayında 5 bin 500 TL olan asgari ücretin ardından TÜİK bugün saat 10:00'da ekim enflasyon oranını açıkladı. TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranını merakla takip eden vatandaşlar enflasyondaki dalgalanmanın asgari ücrete ve memur maaşlarına nasıl yansıyacağını merak etti. Peki Ocak ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Ocak ayında en yüksek memur maaşı ne kadar olacak? Mmur enflasyon farkı nedir? Memur enflasyon farkı nasıl hesaplanır?

Artan dolar kuru ve enflasyon vatandaşların hayatını yakından etkilemeye devam ederken birçok kişi bugün saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranını yakından takip etti. TÜİK'in ekim ayı enflasyon oranını açıklamasının ardından çalışan kişiler bu enflasyon oranının maaşlara ne kadar yansıyacağını merak etti. 

MEMUR ENFLASON FARKI NASIL HESAPLANIR?

TÜİK'in enflasyon oranını açıklamasının ardından memurlar memur enflasyon farkının nasıl hesaplanacağını merak etmeye başladı. Yeni yılda alınacak yeni ücretler merak edilirken Temmuz ayı zammı sonrası şimdi de gözler Ocak ayında gelecek zamlara çevrildi. Enflasyonun doğrudan etkilediği memur maaşları araştırılmaya başlanırken birçok kişi memur enflasyon farkının nasıl hesaplanacağını merak etmeye başladı. 

memur-enflasyon-farki-hesaplama (1)

TÜFE ENFLASYON AÇIKLAMASI

TÜFE'nin 3 aylık enflasyon açıklamasının ardından gözler haberlere döndü. TÜFE'nin açıkladığı oran yıllık %83, 45 olurken aylık %3,8 oldu. Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan enflasyonun ardından emekliye enflasyon oranı doğrultusunda 3,86 oranında zam yapılmıştı. Memurlar bu hesaplamadan yola çıkarak Ocak ayında alacakları maaşı hesaplamaya çalıştı. SSK VE Bağkur'lulara yüzde 7,6 zam yapılması beklenirken hesaplamalar doğrultusunda kimin ne kadar maaş alacağı tahminleri yapıldı. 

ENFLASYON FARKI MAAŞ HESAPLAMASI

Güncel maaş: 5 bin 500 TL.

2 aylık orana göre hesaplanan yeni maaş tutarı: 5 bin 888 TL.

Güncel maaş: 5 bin 600 TL

2 aylık orana göre hesaplanan yeni maaş tutarı: 5 bin 995 TL.

Güncel maaş: 5 bin 700 TL.

2 aylık orana göre hesaplanan yeni maaş tutarı: 6 bin 102 TL.

Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek