Türkiye'de son imar barışı 2018 senesinde çıkartılmış, milyonlarca kişinin başvuru yaptığı imar affı başvuru rekoru kırmıştı. Ancak söz konusu düzenlemenin 2019 senesinde yaşanan dolar krizine rast gelmesi, ekonomik olarak vatandaşların zorlu bir dönemden geçmesi ile çok sayıda kişi ya başvuru yapamamış ya da başvuru yapmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücretini ödeyemediği için kapsam dışında kalmıştı. 

Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart

İmar barışı başvurusu yapmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücreti ödeyemeyen kişileri ile hiç başvuru yapamayan kişilerin 2023 seçimleri öncesinde bir kere daha müjde beklentisi arttı. Mecliste konu hakkında çalışmaların yapıldığı iddiaları da gündemi ısıtırken yapısında imara aykırılık bulunan kişiler devletten kendilerine son bir kez destek eli uzatılmasını bekliyor. 

2023'TE YENİ İMAR BARIŞI GELECEK Mİ, BİR KERE DAHA İMAR AFFI ÇIKAR MI?

2023 senesinde yapılacak olan seçimler öncesi hükümetin EYT konusunda adım atması imar barışı bekleyen kişileri heyecanlandırdı. Konu hakkında kapalı kapılar arkasında çalışmaların yürütüldüğü iddia edilirken yeni bir imar barışı gelebileceği belirtiliyor. Ekonomistlerin konu hakkındaki yorumlarında sınırlı bir af ve yapılandırma desteği vurgusu öne çıkıyor. 

Bazı ekonomistler 31 Aralık ve 2019 tarihi öncesi yapılara yeni bir imar barışı başvurusu imkanı verilebileceğini iddia ederken bazı ekonomistler ise sadece bir önceki imar barışına başvuru yapan ancak çeşitli nedenlerle yapı kayıt belgesi ücreti ödemedikleri için bu haklarını kaybeden kişilere yönelik düzenleme gelebileceğini dile getiriyorlar. Peki, sizce imar barışı gelmeli mi, yeni imar affı kimleri kapsamalı?