MB Faiz İndirdikten Sonra Bankaların Tüketici Kredilerinde Son Durum! Bankalar Konut Kredisinde Faiz İndirdi Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sona erdi. Toplantıdan çıkan faiz indirimi kararı bankaların tüketici kredilerine yansıdı mı?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de piyasaların ve ekonomi gündeminin ana maddesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faiz kararı oldu. Bugün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası yetkililer, politika faizinin yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya düşürülmesine karar verdi. TCMB yetkililerinin 200 baz puan indirim kararı almasından sonra gözler kamu ve özel bankaların tüketici kredilerine çevrildi. Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarında konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları değişti mi?

Bankaların Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

2021 yılı Ekim ayı için TCMB tarafından verilen 200 baz puanlık faiz indirimi kararı, ekonomi gündeminin en çok konuşulan konusu haline geldi. Bu kararla birlikte kamu ve özel bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerindeki faiz oranları merak ediliyor. Ziraat Bankası faiz oranlarında henüz bir değişiklik olmazken, ihtiyaç kredisi yüzde 1.51 oranında, konut kredisi yüzde 1.37 oranında ve taşıt kredisi yüzde 1.61 oranından veriliyor.

Bir diğer kamu bankası olan Halkbank, ihtiyaç kredisinde yüzde 1.63 faiz uygularken, taşı kredisinde yüzde 1.54 ve konut kredisinde yüzde 1.38 oranında faiz alıyor. Kamu bankalarında güncel konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları bu şekildeyken özel bankaların değişiklik yapıp yapmadığı da merak konusu oldu.

Özel Bankaların Kredi Faiz Oranları Değişti Mi?

TCMB kararı sonrası Garanti BBVA ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları yüzde 1.69, konut kredisi faiz oranı yüzde 1.46 olarak açıklandı. Türkiye’de geniş bir müşteri kitlesi bulunan İş Bankası faiz oranlarına bakıldığında ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi yüzde 1.65 seviyesindeyken ev kredisi yüzde 1.41 faiz oranıyla veriliyor. Son olarak TEB ihtiyaç kredisinde yüzde 1.59 faiz oranı, taşıt kredisinde yüzde 1.61 faiz oranı ve konut kredisinde yüzde 1.68 faiz oranı uygulanıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN