Marketlerde Raf Fiyatları Düşecek Mi? Sıvı Yağ, Un, Şeker Fiyatları Ne Oldu? Bim, A101, Şok Market Fiyatları…

Kurun yeniden yükselişe başlaması market fiyatlarını da etkiliyor. Bim, A101, Tarım Kredi, Migros indirime devam edecek mi? İşte detaylar…

Ekonomi 31.12.2021 - 09:44 31.12.2021 - 09:44 Serhat Karaman

Geçtiğimiz hafta kurda yaşanan düşüş sonrasında gelen indirimler, dolar/TL’nin 13 lira üzerine çıkmasının ardından yerini yeni zamlara bırakacak gibi görünüyor. Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerinden gelen indirim haberleri vatandaşları memnun etmişti. 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından yüzde 30 – 40’lara varan indirimin olacağı açıklanmıştı. 1 ay içinde fiyatların yüzde 40’a kadar düşmesini beklediklerini ifade eden uzmanlar, dolarda yaşanan hareketlilik sonrasında bu tahminlerinde yanıldılar. Yudum, Sole, Biryağ ve Vera Ayçiçek yağlarında gelen indirimler yerini zamma bırakacak gibi görünüyor. 

Zincir Marketlerde Fiyatlar Ne Kadar Oldu?

Kur artışı ve enflasyon nedeniyle marketlerde temel gıda maddeleri dahil olmak üzere birçok ürünün fiyatında artış yaşanmaya devam ediyor. Kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklanmasının ardından gerileyen dolar, 31 Aralık Cuma günü itibariyle yeniden 13 lira üzerine çıkarak piyasalarda gerilime neden oldu. 

Bim, Migros, A 101, Şok ve CarrefourSA gibi zincir marketler ise yüzde 10 – 30 arasında bir indirime gitmişti. Kurun yeniden artması ile marketlerin kararı bekleniyor. Ayrıca zincir marketlerin tekelcilik yaptığını gündeme getiren birçok kişi ise ceza verilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Aynı anda 5 markette de Ayçiçek yağının 109 liraya indirilmesinin ardından bu yorumlarda haklılık payı kazanmış oldu. 

Market Zincirler Ne Kadar İndirim Yaptı? 

Kurda yaşanan düşüşü sonrasında vatandaşlar hangi market ne kadar indirim yaptı merak etmeye başladı. Kısa süreli de olsa marketlerde fiyatların ortalama yüzde 30’a kadar indirilmiş olsa da yeniden zamların gelebileceği tahmin ediliyor. 

5 lt Ayçiçek yağının fiyatı 109 liraya kadar gerilemişti. Öte yandan diğer birçok temel üründe indirimler yapıldı. Tarım Kredi marketlerde ise indirimlerin devam edeceği açıklaması yapılmıştı. Yüzde 30’a varan indirimler ile en uygun fiyatlarla satış gerçekleştiren marketler arasında Tarım Kredi ilk sırada yer almaya devam ediyor. Tarım Kredi marketlerde ise 5 lt Ayçiçek yağı 105 liradan satışa sunuluyor. 1 kg un ise 6,90 TL’den satışa çıkarıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@