Market Zincirlerine Büyük Şok! 2.7 Milyar TL Ceza Kesildi!

Rekabet Kurumu, BİM, CarrefourSA, Migros, Savola Gıda, ŞOK ve Yeni Mağazacılık AŞ'ye (A101) yaklaşık 2,7 milyar lira idari para cezası kesti. Marketler, bu karara itiraz edeceklerini açıkladı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Son dakika haberi olarak ekonomi basınında geniş yankı bulan habere göre Rekabet Kurumu, Türkiye’de perakende sektöründe faaliyet gösteren marketler zincirlerine para cezası kesti. Para cezası alan firmalar arasında, BİM Birleşik Mağazalar AŞ, CarrefourSA, Migros, Savola Gıda, ŞOK Marketler ve Yeni Mağazacılık AŞ (A101) gibi bilindik şirketler yer alıyor. Karardan sonra gözler marketlerden gelecek yanıta çevrildi. İlk açıklama yapan Migros yönetimi, “Yasal haklarımız süresi içinde kullanılarak kararın iptali için dava açılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Zincir Markete 2.7 Milyar TL’lik Para Cezası!

Rekabet Kurumu resmi internet sitesinde yer alan kurul kararı, perakende gıda sektöründe öne çıkan marketler zinciri firmaları yakından ilgilendirdi. Kurul kararına göre, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde, perakende gıda faaliyetlerinde bulunan zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan şirketlerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturma sona erdi. İlk olarak 28 Ekim tarihinde görüşülen bu konuda toplantı sonucunda karar para cezası yönünde oldu.

Rekabet Kurumu, müzakereler sonucunda, BİM Birleşik Mağazalar AŞ'ye 958 milyon 129 bin 194,39 lira, CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ'ye 142 milyon 469 bin 772,07 lira ve Migros Ticaret AŞ'ye 517 milyon 672 bin 762,75 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Öte yandan diğer marketler zincirleri de Rekabet Kurumu’ndan para cezası almaktan kaçamadı.

Migros Karara İtiraz Edecek

Savola Gıda ve San. Tic. AŞ'ye 22 milyon 210 bin 998,63 lira ve ayrıca 11 milyon 105 bin 499,32 lira para cezası kesildi. ŞOK marketlere 384 milyon 369 bin 37,15 lira ve halk arasında A101 olarak bilinen Yeni Mağazacılık AŞ'ye 646 milyon 582 bin 329,39 lira idari para cezası verildi. Böylelikle toplam para cezası tutarı 2.7 milyar TL’ye kadar çıktı. Kararın açıklanmasından sonra yapılan ilk açıklamada Migros, yasal hakları çerçevesinde karara itiraz edeceklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN