Maaşınızın 24 Katına Kadar Çeyiz Parası Devletten! Başvuru Yapmak Yeterli!

Çeyiz parasını kimler alabilir? Başvuru yapmak Şart Mı? Şartlar neler? Hepsinin cevabı bu haberde.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Çeyiz parası olarak da bilinen evlenme ödeneği devlet tarafından evlenmeden önce verilen bir yardım olarak tanımlanıyor. Çeyiz parası evlenenlere tek bir sefere mahsus ödeniyor. Yetim aylığı alanlara verilen çeyiz parası desteğinin miktarı ise alınan aylığı 12 ile 14 katı arasında değişiyor.

Çeyiz parası alabilmek için en önemli iki kriter ise, başvur yapanların yetim aylığını güncel olarak alıyor olması ve kadın olmaları. Sosyal devlet desteklemeleri kapsamında yapılan yardım iletişim aylığı alan kadınların evlenmeden hemen önce müracaat etmeleri halinde alacakları çeyiz parası ile evlilik masraflarının daha rahat karşılanması hedefleniyor. Ayrıca kız çocuklarının ve kadınların yetim aylığı alma şartlarından birisi olan evlenmeme şartı bozulacağı için aylıkları kesilmekte. Bu sebeple devlet aylıkları kesilecek yetim aylığı sahiplerine son bir kez toplu para ödemesi yapmakta.

Yetim Aylığının 24 Katı

2008 yılından bu yana devam eden ödemeler için yetim aylığı alan kadınların başvuru yapmaları yeterli oluyor. Annesini veya babasını kaybettiği için yetim aylığı alan kadınlar, 4/A yada 4/B sigorta kollarından birinden yetim aylığını almakta ise alınan yetim aylığının 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyorlar. Eğer emekli sandığından alınan bir yetim aylığı var ise bu oran ayığın 12 katı oluyor.

Bir Kez Veriliyor

Bir süre yetim aylığı almış fakat daha sonra sigortalı bir işte çalışmaya başlamış olan kadınlar ise yetim aylıklarının işe girdikleri tarihten itibaren kesilmesi sebebi ile çeyiz parası desteğinden faydalanamıyor. Ayrıca yetim maaşı alan ve evlenecek kadınların ilk evliliklerini yapıyor olmaları şartı aranmakta. 2. yada 3. evliliklerini yapan kadınlar bir defaya mahsus ödenen çeyiz parasından faydalanıyor.

Başvurular

Çeyiz parası almak için başvuru yapmak isteyen yetim aylığı sahibi kadınlar evlenme xüdanı, kimlik ve başvuru yapılan kuruma yönelik hazırlanmış dilekçe ile başvurularını yapabilirler. Bu belgeler ile ikametlerinin bulunduğu illerdeki Sosyal Güvenlik kurumu il müdürlüklerine müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

HABERİ PAYLAŞ: