Küresel döviz rezervi rakamları ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile adeta erime yaşarken yeni rakamlar açıklandı. Dolar kurunda yaşanan aşırı değerlenme ve Merkez Bankaları tarafından gerçekleştirilen işlemler sonrasında küresel döviz rezervi 1 trilyon dolar azaldı. Rekor rakam piyasalarda büyük yankı uyandırdı. 

Dolar kurunun Euro kuru ve Yen gibi para birimleri karşısında yaşadığı değer kayıpları bu para birimlerinin dolara karşı gelen rezervlerini de olumsuz etkiledi. Dolar kuru yükseldikçe rezervler düşerken küresel döviz rezervinin 1 trilyon dolar azalması piyasada dalgalanma yaşanmasına neden oldu. Yine ülkelerin Merkez Bankaları'nın kendi ülkelerinin para birimlerini korumak için atmış oldukları adımlarda küresel piyasada döviz rezervlerinin azalmasını tetikledi. 

BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

BU DAHA SIKINTININ BAŞLANGICI ALARM ZİLLERİ HIZLANARAK ARTACAK! 

Ülkelerin açıkladıkları verilerden Bloomberg HT tarafından derlenen verilere göre küresel piyasalarda döviz kıtlığı yaşanmaya başlarken ülkelerin kendi para birimlerini destekleme çabası bu sonucu doğurdu. Eylül ayında Japon ekonomi yönetimi tarafından Yen'e destek olabilmek adına 20 milyar dolar harcandığı belirtilirken Japonya Merkez Bankası 1998 senesinden bu yana ilk kez dolar kuruna müdahale gerçekleştirmişti. 

dolar endeksi

Yaşanan gelişmeleri ve açıklanan ekonomik verileri değerlendiren Merk Investments CIO’su Axel Merk yaşanan gelişmelerin buzdağının görünen kısmı olduğunu belirterek “Çatlaklar görünmeye başladı. Bu alarm zilleri hızlanarak artacak” diyerek dünyanın teyakkuzda olduğunu söyledi. Ekonomistlerin dolar kuru tahminleri ise yükselmeye devam etti. 

DOLAR NE OLUR UZMAN YORUMLARI, DOLAR YÜKSELİR Mİ EKONOMİST TAHMİNLERİ NELER?

Dolar kuru hakkında ekonomistlerin yorumları da yakından takip edilirken ünlü ekonomist Selçuk Geçer son dolar yorumu ile yine büyük yankı uyandırdı. Selçuk Geçer artık doların tutulamayacak bir seviyeye ulaştığını belirterek konut fiyatlarında da balon patlayacak diyerek dolar kuru için bir kere daha 30 TL olacak tahminini yeniledi. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise yaptığı değerlendirmesinde dolar kuru 9 liraya düşecek söylentilerine yanıt vererek "Doları 9 lira yapacaklar diye bir algı, dedikodu tartışıyorlar. Böyle bir şey olacağını zerre kadar tahmin eden biri değilim. Koşullar değişirse zaten uyarım olur ama bugünkü ekonomik koşullarda, 9 lira olacak falan bana mantıklı gelmediği için böyle beklenti içinde değilim" diyerek dolar kurunun yükselişini sürdüreceğini söyledi. 

NOT: Haberimizde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. Haberkredi.net tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.