Kurasız Çekilişsiz 20 Bin Lira Peşinat İle TOKİ’den Ev Satışı Başladı! Başvurular Nasıl Yapılır?

TOKİ konut satışlarının ilanları yayınladı. 20 bin lira peşinat ile ev sahibi olmak mümkün.

Finans 06.10.2021 - 12:01 06.10.2021 - 12:01 Göksel Sarı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yaptığı konutlarının satış ilanlarını paylaşmaya başladı. Alt gelir grubunda yer alan aileler için özellikle cazip olan fiyatlarla ev sahibi olma hayalini gerçekleştiren TOKİ ilanları yayınlanmaya başladı. Buna göre başvuru yapacak olanlar için aranan şartlar neler?

TOKİ duyurduğu ilan ile Türkiye genelinde yapımı tamamlanmış daireleri satışa sunduğunu bildirdi. Alt gelir ve orta gelir grubu için hazırlanan dairelerin özellikleri ile paylaşıldı. 2+1 evler alt gelir grubu için satışa sunulurken 3+1 evler ise orta gelir grubu için satışa sunuldu. Geri ödeme taksitlerinini de vatandaşların gelir durumlarına göre belirlendiği taksitler ile ev satışına başlandı. Kura ve çekiliş olmadan direkt olarak satılan konutlar için başvurular TOKİ üzerinde yapılmayacak.

Başvurulan Halkbank Üzerinden

Bu konutları satın almak isteyenler bulundukları ikametteki Halkbank şubelerine giderek başvurularını gerçekleştirebilecek. Yapılan başvurular değerlendirmelere tabi tutulacak ve onay aldığı takdirde 20 bin lira peşinat ile 2+1 ev sahibi olunacak. Evin değerinin geri kalanı ise aylık 810 TL taksit ile ödenecek. Kurum resmi sitesinden yayınladığı duyurusunda uygun ödeme planlarını şu şekilde açıklamakta

Dairelerin Aylık Geri Ödeme Taksit Tutarları

2+1 daireler alt gelir grubu konutları aylık geri ödeme taksit tutarı 810 lira olarak belirlenmiş durumda.

3+1 daireler orta gelir grubu konutları aylık geri ödeme taksit tutarı 1143 lira olarak belirlenmiş durumda.

126 Adet Konut Satışa Sunuldu

Konut satışlarının son tarihi ise 31 Aralık 2021 olarak belirlendi . Toplu Konut İdaresi Başkanlığı duyuru kılavuzunda 126 adet konutun ön şart olmadan, kurasız başvuru önceliği ile satılacak daireler için 120 ay ile 180 ay arasında değişen cadde imkanı ile satışa  sunulacağını bildirdi. Bu konutlara başvurabilmek için ise vatandaşların gelir durumlarının 6 bin 500 liranın altında olması gerekmekte. Ayrıca başvuracak kişilerin 25 yaşını da doldurmuş olmaları gerekiyor.