Kur Korumalı TL Hesaplarında Yeni Dönem Başladı! Başka Bankadan Transfer Edilen Paralarda da Geçerli Olacak

Kısa süre içerisinde büyük ilgi gören Kur Korumalı TL vadeli hesapları ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Ekonomi 18.02.2022 - 12:14 18.02.2022 - 12:14 Serhat Karaman

Son yapılan güncelleme ile birlikte başka bankadan transfer edeceğiniz döviz mevduatlarınızı da Kur Korumalı TL vadeli hesabı kapsamında bozdurabileceksiniz. Merkez Bankası, ilgili konu hakkındaki çalışmalarını tamamlayarak bankalara direktif verdi. 

Gerçek kişiler ve tüzel oluşumlar, söz konusu uygulamadan yararlanabilecek. Buna göre gerçek kişilerde 21.12.2021, tüzel firmalarda ise 31.12.2021 tarihi baz alınacak. Bu tarihlerden önce başka bir bankada bulunan döviz mevduatlarınızı, farklı bir bankaya transfer ederek Kur Korumalı TL vadeli hesabı açtırabileceksiniz.

Başka Bankaya Aktarılan Döviz İle Kur Korumalı TL Hesabı Açılabilecek

Bilindiği gibi Kur Korumalı TL vadeli hesapları, vadeli hesap açılışında geçerli kuru baz almakta. Merkez Bankası, her gün o günün belirli zaman dilimlerini kapsayacak şekilde kur yayımlamakta. Bu kurların baz alınması ile dövizlerin tek bir döviz kurundan bozdurulması söz konusu. Vade sonu geldiğinde müşterinin dövizini bozdurması sebebi ile bir kaybı varsa, bu kayıp Merkez Bankası tarafından karşılanabiliyor. Gerçek kişiler için minimum vade 3 ay iken tüzel kişilerde vade sınırı 6 ay olarak uygulanıyor. 

Farklı bankalarda bulunan döviz mevduatlarınızı tek bir hesap altında birleştirmek istiyorsanız bu yeni gelişme ile isteğinizi gerçeğe dönüştürebileceğinizin müjdesini verebiliriz. Örneğin; A Bankası’nda bulunan ve tarih şartını sağlayan bir mevduatınızı B Bankası’na aktararak orada bulunan mevduatınızla birleştirebilir ve tek bir vadeli hesap açtırabilirsiniz. B Bankası, tarih şartının sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek amacı ile sizden A Bankası’na ait hesap ekstrenizi isteyebilir. Gerçek kişiler için 21.12.2021, tüzel kişiler için ise 31.12.2021 ve öncesindeki mevduatlar bu kapsamda değerlendirilmekte. Bu tarihlerden sonra alınan dövizler, henüz Kur Korumalı TL vadeli hesabı kapsamında değerlendirilmiyor. 

Merkez Bankası, Kur Korumalı TL hesaplarına ilişkin çalışmalarını devam ettirirken beklenti, tüzel firmaların döviz hesapları ile ilgili iyileştirme yapılmasına yönelik. Özellikle firmaların da 3 ay vade ile Kur Korumalı TL hesabı açabilmesi gündemdeki yerini korumakta. Ayrıca Kur Korumalı TL vadeli hesabı açan firmalara vergi muafiyeti sağlanacağı da yine kulislerde konuşulan detaylar arasında yer alıyor. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@