Türkiye 2023 yılında yapılacak olan genel seçimlere doğru hızla ilerlerken hükümet tarafından peş peşe yeni müjdeler verilmişti. Yapılan açıklamalar kapsamında kredi sicil affı, yeni kredi müjdeleri gibi pek çok alanda hükümet yeni düzenlemelere gitmişti. Vatandaşın gözü ise 2023 seçimleri öncesinde hükümetin vereceği imar barışı müjdesi ve vergi affı müjdesine çevrildi. 

Milyonlarca kişinin beklemiş olduğu imar barışı ve vergi affı ile daha önce hem başvurusunu yaparak hak elde eden ancak ödemesini yapmadığı için bu hakkını kaybeden kişiler hem de başvuru yapamayan kişilerin yararlanması talep edildi. Özellikle de imar barışı başvurusu yapmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücreti ödemediği için hakkını kaybeden kişilerin talepleri gündemde yer alıyordu. 

2023 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE YENİ İMAR BARIŞI AFFI ÇIKAR MI?

Yapılacak olan seçimden önce yeni imar affı müjdesi bekleyen kişiler taleplerini daha güçlü bir şekilde öne sürmeye devam ediyor. 2018senesinde çıkartılan son imar barışı için o tarihte başvuru yapan ya da 2019 senesinde sona eren yapı kayıt belgesi ücreti son ödeme tarihi içerisinde ücretini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden kişiler imar barışı müjdesi beklemeye başlamıştı. Özellikle de belediyelerin son dönemde kaçak yapı yıkımlarına başlaması vatandaşları tedirgin ederken yapısında imara aykırılık bulunan kişiler lobi çalışmalarına başlamıştı. Kulislerde konuşulan iddialara göre imar barışı taleplerinin yankı bulduğu belirtilirken hükümetin seçimden önce böyle bir çalışma içerisine girebileceği belirtildi. 

SEÇİM ÖNCESİ HÜKÜMET YENİ VERGİ AFFI YA DA VERGİ YAPILANDIRMASI MÜJDESİ VERİR Mİ?

12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek 12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek

Seçimlerden önce böyle bir yasal düzenleme bekleyen gruplar arasında vergi mağdurları da yer aldı. Emlak vergisi borcu olmak üzere vergi borçları olan milyonlarca kişi ödeme konusunda devletin kendilerine kolaylık sağlamasını beklerken vergi affı müjdesi zor ihtimal olarak değerlendirildi. Ancak ekonomistler seçim öncesi bir kere daha gecikme faizi silinerek ana borca taksitlendirme getirecek şekilde vergi borcu yapılandırması imkanı sunulabileceğini açıkladı. Vergi affı çıkarılmasının zor olduğu belirtilirken hükümetin yapılandırmaya daha yakın olduğu belirtiliyor. Yeni düzenlemelerin üzerinde AK Parti ekonomi kurmaylarının çalıştığı ve konu hakkında çalışmanın olgunlaşmasının ardından kamuoyuna açıklama yapılacağı belirtiliyor.