Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş vatandaşın ev sahibi olmasını zorlaştırırken kiralık ev fiyatlarında yaşanan zam yağmuru kiralık ev bulmayı da zorlaştırmıştı. Hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş kentsel dönüşümü de olumsuz etkilerken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile milyonlarca kişiye devlet destekli kredi müjdesi verildi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında imzalanan ortak protokol kapsamında devlet destekli konut kredisi verileceği ilan edildi. Söz konusu destek kredisi için uygulanan faiz oranının yüzde 0,60 olan bölümünü devlet hibe olarak verecek. Böylelikle vatandaş ucuz kredi çekerek ev sahibi olacak. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NEDİR, KİMLER ÇEKEBİLİR?

Devletin vermiş olduğu destek kredileri arasında yer alan kentsel dönüşüm kredisi evini kentsel dönüşüme veren ev sahiplerine, oturduğu evi kentsel dönüşüme giren kiracılara ya da oturdukları ev riskli yapı ilan edilen alan içerisinde kalan kişilere verilen finansal destek paketidir. Bu paketin amacı kentsel dönüşüme olan talebi arttırmak ve gönüllü kentsel dönüşüm projelerinin sayılarını arttırmaktır. 

konut kredisi desteği

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Söz konusu destek belirli bankalar üzerinden verilmekte olup bu destekten yararlanan kişiler ödemiş oldukları kredi taksit tutarı için devletten faiz desteği almaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi anlaşmalı bankalar;

Halk Bankası, 

Vakıfbank, 

Akbank, 

ING Bank, 

Denizbank, 

İş Bankası, 

Garanti BBVA Bankası, 

Yapı Kredi Bankası, 

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

TEB olarak sıralanmaktadır. 

vakıfbank kentsel dönüşoüm oranları

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Her banka uygulanan oranı kendisi belirlemekte olup bu pakette en uygun faiz oranını sunan banka Vakıfbank olarak öne çıkmaktadır. Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde uygulanan faiz oranı aylık yüzde 0,88 olarak belirlenirken konutlarda 600 bin liraya kadar nakit kredi desteği sağlanmaktadır. Konut kredisi başvurusu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri üzerinden kabul edilmekte olup banka tarafından kredi süreci yürütülmektedir. Kredi onayı olan kişiler için her ay bakanlık belirlenen oranda faiz desteği sağlamaktadır.